Piszę,  Premiery

Premiera: „Kałuża” w antologii „Sprzedawcy marzeń”

Antologia „Sprzedawcy marzeń” to wyjątkowy projekt Sekcji Literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki. Zebrane w niej opowiadania fantastyczne zainspirowane zostały obrazami malarza akwarelisty Grzegorza Chudego. Wśród autorek znajdziecie Annę Kańtoch, Annę Hrycyszyn czy Katarzynę Rupiewicz. A w bonusie – krótkie, humorystyczne opowiadanie Piotra W. Cholewy. Książka wydana została w formacie kwadratu 21×21 cm i w twardej oprawie. Tekstom towarzyszą kolorowe reprodukcje obrazów, które stanowiły dla nich podstawę. We wcześniejszej zapowiedzi pisałam, jak doszło do powstania antologii. Premiera miała zaś miejsce 2 września 2023 roku na łódzkim Kapitularzu.

Antologia "Sprzedawcy marzeń". Zdjęcie: Marta Magdalena Lasik.
Antologia „Sprzedawcy marzeń”. Zdjęcie: Marta Magdalena Lasik.

Opowiadanie „Kałuża”

Napisane przeze mnie opowiadanie „Kałuża” powstało do obrazu zatytułowanego „Historia pewnej kałuży”. To opowieść o trudnej relacji ojca i syna, o niekompletnej rodzinie oraz radzeniu sobie z nieprzyjazną rzeczywistością… ale być może gdzieś istnieje świat, w którym bohaterowie lepiej się odnajdą? Momentami będzie strasznie i smutno, ale obiecuję, że to finalnie bardzo ciepły tekst.

Coś poruszyło się w wąskiej alejce między murami. Tadeusz złapał wiszące na szyi krzyżyki i wyciągnął przed siebie niczym pozbawiony pewności siebie egzorcysta. Z cienia wychynął stwór wielkości sporego, spasionego kota. Poruszał się na pajęczych nogach i nie miał głowy, a jedynie okrągły korpus z wieloma oczami. Zerkały we wszystkie strony, aż w końcu skupiły się na przybyszu. Obejrzały go uważnie, po czym istota ruszyła gwałtownie do przodu.

Cytat z opowiadania „Kałuża”

O antologii „Sprzedawcy marzeń”

„Ponieważ ŚKF ma Śląsk i fantastykę nawet w nazwie, więc naturalnie było kwestią czasu, żeby dzieła Grzegorza Chudego zaczęły przeciekać i do nas – i moment ten oczywiście nastąpił, a jego efektem jest antologia Sekcji Literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki, którą trzymasz w ręku. Znajdziesz w niej teksty inspirowane twórczością Grzegorza Chudego właśnie lub – w jednym przypadku – dzielące z nią bohatera.

"Sprzedawcy marzeń" na Kapitularzu. Zdjęcie: Marta Magdalena Lasik
„Sprzedawcy marzeń” na Kapitularzu. Zdjęcie: Marta Magdalena Lasik

Przed Tobą, czytelniku, cała masa historii: o kraksie statku kosmicznego na katowickim Rondzie, o przywracaniu dusz zmarłych, o spotkaniu pozbawionego weny pisarza (coś, co jest dla mnie znajome częściej, niż bym chciał) z doskonałą redaktorką. Przeczytasz, jak złowrogie mogą w Gliwicach stać się dźwięki „Dla Elizy”, jak działa społeczeństwo ponadnaturalnych istot na Śląsku, poznasz tajemnicę morderstwa w rybackiej wiosce oraz dowiesz się, dokąd prowadzi nieoczekiwane spotkanie z chłopakiem o włosach jak puch dmuchawca na Nikiszowcu i jak magiczna potrafi być kałuża. Ba, masz nawet szansę poznać, jakie naprawdę problemy przeżywa bebok.

Przyznaję, że trochę Ci zazdroszczę, że to wszystko jeszcze przed Tobą.”

— Michał Cholewa

Gdzie kupić antologię?

Drukowane wydanie „Sprzedawców marzeń” można zamówić przez Internet na stronie Sekcji. Z kolei ebooka w formacie ePub i Mobi można kupić w księgarni Wydawnictwa Almaz (jeśli komuś zależy także na PDF – np. po to, by obejrzeć obrazy w kolorze – należy dopisać taką informację w uwagach do zamówienia).

Antologia jest też dostępna w siedzibie Śląskiego Klubu Fantastyki. Można ją zakupić we wtorki między 17:00 a 20:00 pod adres Alfonsa Górnika 5 w Katowicach. Stopniowo będzie się też pojawiać w lokalnych księgarniach i innych miejscach – w tym wpisie będę aktualizować ich listę.

Stoiska Logrusa pojawiają się też często na konwentach czy targach książki – informacje o udziale w różnych imprezach pojawiają się na bieżąco na funpage’u Sekcji. Zachęcam do obserwowania!

Antologia "Sprzedawcy marzeń" – dostępna w papierze i ebooku
Antologia „Sprzedawcy marzeń” – dostępna w papierze i ebooku

Spis treści:

Wstęp, Anna Kańtoch
Kałuża, Agnieszka Żak
Gliwice dają czasu, Anna Hrycyszyn
Haczyk, Krystyna Chorodowska
Heksa, Katarzyna Rupiewicz
Maya, Joanna Nałęcz
Nocny koncert i inksi, Małgorzata Pudlik
Drzwi zwane zimą, Anna Kańtoch
Katarakta, Alicja Tempłowicz
Na wyciągnięcie dłoni, Marta Magdalena Lasik
Misiek, Piotr W. Cholewa

Gorąco zachęcam do zapoznania się z antologią! Jest naprawdę przepięknie wydana, obrazy Grzegorza Chudego są pełne magii, a opowiadania – bardzo różnorodne. „Sprzedawcy marzeń” zabierają czytelnika na podróż nie tylko do śląskich Katowic czy na Nikiszowiec, ale też do Drezna czy Irlandii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *