Opowiadania cyberpunkowe
Opowiadania z serii “Mechanofobia” to dziejące się w futurystycznej metropolii Asolis historie o tym, jak technologię przyszłości można wykorzystać do rozwiązywania problemów teraźniejszości i czynienia życia lepszym. To cyberpunk bardzo mało w swoich założeniach cyberpunkowy, bo bardziej optymistyczny. Nacisk nie jest tu położony na takie klasyczne elementy jak wielkie korporacje i hakerzy, lecz na pierwiastek ludzki.
Czy to świat idealny? Oczywiście, że nie. Jeśli dobrze się przyjrzycie, zobaczycie buzujące pod powierzchnią konflikty. Wypadałoby któregoś dnia napisać o nich więcej…
Najważniejsze, że istnieją w tym uniwersum cyborgi. Nie oszukujmy się, po prostu kocham pisać o cyborgach – tych na pewno tu nie zabraknie.
Dorastanie w czasach cyborgizacji

Tytuł tłumaczy w zasadzie wszystko – jest to opowieść o świecie, w których technologie znacząco ułatwiły pewne sprawy… ale akurat nie dorastanie. Trójka przyjaciół – trans chłopiec, białą cis/het dziewczyna i czarna niebinarna osoba – odkrywają, co jest dla nich naprawdę w życiu ważne, przekonując się jednocześnie, że wraz z końcem wakacji wszystko się zmieniło.
Opowiadanie ukazało się w antologii “Tęczowe i fantastyczne” Grupy Wydawniczej Alpaka. Antologię można pobrać za darmo w formatach PFD, ePub i Mobi.
Długo wyczekiwana samotność

„Długo wyczekiwana samotność” to optymistyczny cyberpunk o dwóch siostrach, które nie za bardzo potrafią się ze sobą dogadać. Nazwałabym ją wręcz obyczajem fantastycznym. Pisząc to opowiadanie zależało mi na pokazaniu dwóch rzeczy: po pierwsze – skomplikowanych relacji rodzinnych, po drugie – jak technologia mogłaby rozwiązać pewne nierozwiązywalne dziś problemy. Bez żadnych kruczków, bez mrocznych planów złych korporacji. Ot, triumf nauki, która autentycznie człowiekowi pomaga. Wszystko inne wynika zaś wyłącznie z ludzkiej natury.
Opowiadanie ukazało się w antologii „Rozstaje” – 3. tomie serii Ścieżki Wyobraźni, wydawanej przez Sekcję Literacką „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki.
Antologię można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi ze strony Sekcji. Dostępna jest także wersja papierowa, którą można zamówić online lub kupić na licznych konwentach czy targach.
Autentyczni bohaterowie, których motywacje znakomicie autorka przedstawiła, próbując wejść w ich skórę. A zarazem temat, który aktualny jest także i dzisiaj. To mądra i dojrzała proza wykorzystująca fantastykę jako pretekst dla przedstawienia problemu i poddania go refleksji.
Damian drabik, Mechaniczna kulturacja
Moja ręka

Najłatwiej byłoby stwierdzić, że jest to opowiadanie o cyborgach i religii, ale jako że najbardziej lubię pisać o ludziach (najlepiej nieszczęśliwych), sprawiedliwiej będzie powiedzieć, że jest właśnie o dwójce ludzi. Zagubionych, próbujących poradzić sobie ze swoją przeszłością, ze sobą i z tym wielkim, dziwnym światem, który zmienia się wokół nich trochę za szybko. Próbujących zrozumieć kim są i czego chcą. To science-fiction bardzo obyczajowe.
Opowiadanie “Moja ręka” ukazało się w numerze 1(12)/2019 magazynu o fantastyce „Silmaris”. Magazyn można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi.
Większość moich opowiadań dostępna jest za darmo. Jeśli ci się podobały i chcesz mnie za nie wynagrodzić oraz wesprzeć powstawanie kolejnych tekstów, możesz to zrobić w serwisie Ko-fi.