Opowiadania science-fiction

W opowiadaniach science-fiction mniej skupiam się na nauce czy technologii, a bardziej na opowiadaniu bardzo ludzkich historii. Chcę pokazać, jak postęp i wynalazki przyszłości można wykorzystać do rozwiązywania problemów teraźniejszości i czynienia życia lepszym. Lubię tematykę cyborgów i zacierania się granicy między ciałem a technologią, więc sięgam do cyberpunkowych klimatów. Przy czym jest to cyberpunk dość odległy od swoich pierwotnych założeń – bo bardziej optymistyczny. Nacisk kładę nie na takie klasyczne elementy jak wielkie korporacje i hakerzy, lecz na jednostki i ich codzienne problemy.

Czasem lubię też wyruszyć poza Ziemię – na razie oficjalnie tylko w jednym tekście mi się to udało, ale mam nadzieję, że w przyszłości będę miała jeszcze okazję napisać o życiu na Księżycu lub Marsie. A może jeszcze dalej…

Więcej opowiadań znajdziesz w zakładce „Czytaj opowiadania o łowcy” oraz „Czytaj opowiadania fantastyczne„.


Solanum lunares

Okładka antologii "Cały człowiek"

Solanum lunares to historia o sadzeniu pomidorów w księżycowej bazie. Nie jest to szczególnie przyjazne środowisko ani dla tych delikatnych warzyw, ani dla głównej bohaterki, autystycznej naukowczyni Ellie. Można by wręcz powiedzieć, że uczynienie księżycowej gleby zdatną do uprawy jest łatwiejsze niż podstawowe międzyludzkie relacje… Znalazło się w tym tekście miejsce zarówno dla podboju kosmosu, ukazania codzienności osoby neuroatypowej, jak i miłości.

Opowiadanie ukazało się w antologii „Cały człowiek” wydanej przez Grupę Wydawniczą Alpaka. Antologię można pobrać za darmo w formatach PFD, ePub i Mobi.

I te zmagania są świetnie napisane; proste zdania bez ozdobników podają po prostu fakty, co jest dla Ellie okej, co nie jest, co jest łatwe a co absolutnie nie. Towarzyszymy jej w pracy która daje jej radość i spełnienie, w sytuacjach towarzyskich, które są frustrujące i niekomfortowe, i tu należą się Agnieszce Żak osobne gratulacje, bo to jest jakieś mistrzostwo niezręcznych dialogów, to co się tu dzieje. Aż mnie skręcało – a jednak nie straciłam sympatii do bohaterki, wręcz przeciwnie. 

Marta Malinowska, hashtag-nikogo

Długo wyczekiwana samotność

Długo wyczekiwana samotność to optymistyczny cyberpunk o dwóch siostrach, które nie za bardzo potrafią się ze sobą dogadać. Nazwałabym ją wręcz obyczajem fantastycznym. Pisząc to opowiadanie zależało mi na pokazaniu dwóch rzeczy: po pierwsze – skomplikowanych relacji rodzinnych, po drugie – jak technologia mogłaby rozwiązać pewne nierozwiązywalne dziś problemy. Bez żadnych kruczków, bez mrocznych planów złych korporacji. Ot, triumf nauki, która autentycznie człowiekowi pomaga. Wszystko inne wynika zaś wyłącznie z ludzkiej natury.

Opowiadanie ukazało się w antologii „Rozstaje” – 3. tomie serii Ścieżki Wyobraźni, wydawanej przez Sekcję Literacką „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki.

Antologię można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi ze strony Sekcji. Dostępna jest także wersja papierowa, którą można zamówić online lub kupić na licznych konwentach czy targach.

Autentyczni bohaterowie, których motywacje znakomicie autorka przedstawiła, próbując wejść w ich skórę. A zarazem temat, który aktualny jest także i dzisiaj. To mądra i dojrzała proza wykorzystująca fantastykę jako pretekst dla przedstawienia problemu i poddania go refleksji. 

Damian Drabik, Mechaniczna kulturacja

Dorastanie w czasach cyborgizacji

Antologia "Tęczowe i fantastyczne" okładka

Tytuł tłumaczy w zasadzie wszystko – jest to opowieść o świecie, w których technologie znacząco ułatwiły pewne sprawy… ale akurat nie dorastanie. Trójka przyjaciół – trans chłopiec, biała cis/het dziewczyna i czarna niebinarna osoba – odkrywają, co jest dla nich naprawdę w życiu ważne, przekonując się jednocześnie, że wraz z końcem wakacji wszystko się zmieniło.

Opowiadanie ukazało się w antologii „Tęczowe i fantastyczne” Grupy Wydawniczej Alpaka. Antologię można pobrać za darmo w formatach PFD, ePub i Mobi.


Moja ręka

Najłatwiej byłoby stwierdzić, że jest to opowiadanie o cyborgach i religii, ale jako że najbardziej lubię pisać o ludziach (najlepiej nieszczęśliwych), sprawiedliwiej będzie powiedzieć, że jest właśnie o dwójce ludzi. Zagubionych, próbujących poradzić sobie ze swoją przeszłością, ze sobą i z tym wielkim, dziwnym światem, który zmienia się wokół nich trochę za szybko. Próbujących zrozumieć kim są i czego chcą. To science-fiction bardzo obyczajowe.

Opowiadanie Moja ręka ukazało się w numerze 1(12)/2019 magazynu o fantastyce „Silmaris”. Magazyn można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi.


Prawie wszystkie moje opowiadania dostępne są za darmo – publikuję głównie w internetowych czasopismach i antologiach. Jeśli moja twórczość spodobała Ci się na tyle, że chcesz mnie wynagrodzić oraz wesprzeć powstawanie kolejnych utworów, możesz to zrobić w serwisie Buycoffee.to lub serwisie Ko-fi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to