Opowiadania fantastyczne

W ciągu lat opublikowałam w czasopismach, antologiach oraz Internecie liczne opowiadania fantastyczne. Sięgam w nich do najróżniejszych podgatunków i tematów. Znajdziesz tu historie m. in. powiatowego miasteczka skrywającego tajemnicę z przeszłości; bibliotekarki, która nie umiała czytać; tamy Kariba i afrykańskiego bóstwa; czy tragicznie przerwanych wakacji.

Mam nadzieję, że choć jeden z poniższych tekstów trafi w Twoje gusta. : )

Więcej opowiadań znajdziesz w zakładkach „Czytaj opowiadania science-fiction” oraz „Czytaj opowiadania o łowcy„.


Kałuża została zainspirowana obrazem Grzegorza Chudego „Historia pewnej kałuży”. To opowiadanie o trudnej relacji między ojcem a synem, o niespełnianiu oczekiwań i dziecięcej samotności, ale też szukaniu wewnętrznej siły. I choć brzmi to poważnie, to dużo tu niezwykłych przygód w dziwacznej, magicznej krainie.

Opowiadanie Kałuża ukazało się w antologii „Sprzedawcy marzeń” Śląskiego Klubu Fantastyki. Wydanie w twardej oprawie z kolorowymi reprodukcjami obrazów Grzegorza Chudego można zamówić na stronie klubu.

Okładka antologii "Sprzedawcy marzeń".

Okładka albumu "Bez meldunku" Barbary Mróz

O odchodzeniu to miniatura literacka, będąca interpretacją obrazu „Śpiący gigant 1” Barbary Mróz. To najkrótszy utwór, jaki napisałam – a jednocześnie przepełniony znaczeniami.

Miniatura O odchodzeniu ukazała się w albumie obrazów Barbary Mróz „Bez meldunku”. Album można kupić na stronie Wydawnictwa Almaz.


Wspomnienia to opowiadanie na pierwszy rzut oka ponure, ale przysięgam, że z optymistycznym zakończeniem. Bo nie ważne, jak jest źle, na końcu zawsze ostatecznie będzie dobrze, a ci, którzy nie mogli wcześniej opowiedzieć swoich historii – w końcu dostaną głos.

Opowiadanie Wspomienia ukazało się w antologii „Niewidoczne” Śląskiego Klubu Fantastyki. Antologia dostępna jest jako darmowy ebook, do pobrania w formatach PDF, ePub i Mobi, a także w wersji drukowanej, możliwej do zamówienia na stronie klubu.

Okładka antologii "Niewidoczne".

Wspomnienia to opowieść o Pauli i sile ludzkiego umysłu, który potrafi wyprzeć się wszystkiego, co bolesne i niewygodne. Z pozoru niewinna, rodzinna historia ma drugie dno. […] Wspomnienia ciekawie pokazują jak ludzka psychika potrafi wyprzeć traumatyczne przeżycia. Lekki styl pisania autorki na samym początku nie pasuje do opowiadania, jednak z czasem wszystko łączy się w całość.

Katarzyna Gnacikowska, Popbookownik


Bibliotekarka

bibliotekarka silmaris okładka

To historia pewnej niepozornej dziewczyny, z którą jednak nie opłaca się zadzierać. Wiem, co mówię, w końcu ukończyłam bibliotekoznawstwo. ; ) Żadne tajemnice kryjące się między regałami pełnymi ciężkich tomiszcz nie są mi obce, a w tym opowiadaniu paroma się z wami dzielę.

Opowiadanie Bibliotekarka ukazało się w numerze 3(10)/2018 magazynu o fantastyce „Silmaris”. Magazyn można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi.

Bardzo przewrotny jest pomysł na bibliotekarkę, która nie umie czytać, więc nadaje znaczenia ciągom znaków przy pomocy wymyślanych historii. […] Całe opowiadanie ma mroczną, duszną atmosferę, odpowiednią dla olbrzymiej biblioteki, gdzie wstęp jest zakazany z wyjątkiem niewielkiej grupy pracownic, wychowanych do absolutnego posłuszeństwa, tak by nie zadawały pytań i nie próbowały na własną rękę korzystać ze zgromadzonych zasobów.
[…]A dla mistycznego klimatu biblioteki i profesjonalnej bibliotekarki zdecydowanie warto ten tekst przeczytać.

Krystyna Chodorowska, FanPage

Ludzie-strusie

Z mało którego tekstu jestem tak zadowolona jak z tego. Może dlatego, że opowiadanie, choć fantastyczne, głęboko sięga do faktów. Budowa w latach ’50 tamy Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe pochłonęła 86 żyć. Jednocześnie zmusiła kolejne 50 tysięcy do opuszczenia swoich domów. I od samego początku prześladował ją pech, kolejne tragedie, powodzie, burze. Może to rozzłoszczone bóstwa walczyły o zachowanie swego królestwa.

W każdym razie prawie wszystko w tym tekście jest prawdą. Reszta – być może też. Zależy, w co chcecie uwierzyć.

Opowiadanie Ludzie-strusie ukazało się w „X. Antologia opowiadań fantastycznych” – zbiorze tekstów wybranych w konkursie z okazji dziesięciolecia „Creatio Fantastica”. Antologia dostępna jest za darmo, w formatach PDF, ePub i Mobi.


To, co stare i zapomniane

W zamierzeniu jest to horror, przede wszystkim jednak zależało mi na stworzeniu nastroju lata, wakacji oraz tego dziwnego momentu w życiu na granicy dzieciństwa oraz dojrzałości. Jest to też opowieść o przyjaźni: głębokiej, pełnej zrozumienia i czułości. I mam nadzieję, że właśnie te elementy docenicie.

Opowiadanie To, co stare i zapomniane ukazało się w 1. numerze (lipiec-sierpień 2017) magazynu dla fanów fantastyki „Biały Kruk”. Magazyn można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi.


Tylko trochę magii

Tylko trochę magii to miniaturka o dziewczynie, dla której wielkie sprawy miały wyłącznie proste rozwiązania, a drobne sprawy były magiczne.

Opowiadanie opublikowano w grudniowo-styczniowym 2016/2017 numerze „Szortala na Wynos”. Magazyn w formacie PDF znajdziecie w serwisie ISSUU. Tekstowi towarzyszy piękna ilustracja autorstwa Ewy Kiniorskiej.


Karaluch w uchu

„Karaluch w uchu” to zbiór sześciu opowiadań fantastycznych, w których bohaterowie zmierzyć się muszą z demonami, potworami i jedną dziewczynką o oczach tak intensywnie brązowych i ciepłych, że aż wydają się czerwone. Przede wszystkim jednak – muszą zwalczyć własne lęki. To zbiór opowiadań o tym, co niezwykłe i groźne, ukryte tuż pod twoim nosem. Strać czujność choć na chwilę, a cię dopadnie.

Zbiór dostępny jest w formie ebooka m. in. w księgarni Virtualo.

Zbiór sześciu opowiadań z pogranicza rzeczywistości i tego, co leży poza jej granicami. Magia, zło czające się na słabych ludzi, potwory, które straszą nie tylko dzieci, a wszystko napisane z dbałością o bohatera, a jednocześnie z dystansem. Autorka powstrzymuje się od ocen, ona przedstawia historię. Ocenę pozostawia czytelnikowi. Lubię.

Siemomysła, recenzja na portalu Lubimyczytać.pl

Zmęczenie

Choć głównym bohaterem jest policjant, niekoniecznie jest to kryminał – bardziej opowieść o powolnym popadaniu w coraz większe zmęczenie…

Opowiadanie trafiło do numeru 26. (czerwiec 2014) magazynu internetowego „QFANT”. Magazyn w formacie PDF znajdziecie w serwisie ISSUU. Potem znalazło się także w zbiorze „Karaluch w uchu”.

okładka qfant zmęczenie

Kot śpi na szafie

Kot śpi na szafie to przesiąknięte smutkiem opowiadanie o zakochaniu, samotności i zagubieniu w niezrozumiałym świecie.

Ukazało się w numerze 4. (sierpień 2014) internetowego magazynu „WeryForma(t)”, związanego z Forum Literackim Weryfikatorium. Niestety magazyn nie jest już dostępny, Kota można jednak przeczytać w serwisie Wattpad.

Trywializując, socjopaci mogą być nawet szczęśliwi, o czym poświadczają różne osobistości na wysokich stanowiskach w firmach, urzędach i korporacjach. Ale to nie jest przypadek naszej bohaterki. Ona ma uszkodzone mechanizmy obronne, widzi otoczenie bez tych wszystkich zasłon ‒ utkanych z kultury, przyzwyczajeń, rytuałów czy stereotypów. Jej wrażliwość, ba, nadwrażliwość sprawia, że zanika, zapada się w sobie, kurczy do postaci niemal spirytualnej.

Leszek Pipka, „WeryForma(t) Nr 4, sierpień 2014

Prawie wszystkie moje opowiadania dostępne są za darmo – publikuję głównie w internetowych czasopismach i antologiach. Jeśli moja twórczość spodobała Ci się na tyle, że chcesz mnie wynagrodzić oraz wesprzeć powstawanie kolejnych utworów, możesz to zrobić w serwisie Buycoffee.to lub serwisie Ko-fi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to