Rynek książki

Rynek e-książki we Włoszech

Wszyscy wiemy, że w USA oraz Wielkiej Brytanii rynek e-booków jest wielki i radosny (choć ze swoimi wadami, o czym pisania Iwona Magdalena). A jak to wygląda w innych krajach, nieanglojęzycznych, choćby Włoszech?

Italian ebook market estimates from AllBrain
Italian ebook market estimates from AllBrain

Najnowszy raport na temat rynku e-booków przygotowany przez Marcello Vena z AllBrain optymistycznie przewiduje wzrost tegoż rynku w 2015 roku o 30-40%, do poziomu 60 mln Euro – przy czym w 2014 r. szacowany był na ok. 39-44 mln Euro.

W sumie w 2014 r. sprzedano 7 mln kopii e-booków za średnią cenę 6 Euro. Najpopularniejszymi kategoriami okazały się romance oraz kryminały/sensacja (wyjątkowo zabrakło trzeciej najpopularniejszej kategorii – fantastyki). Dostawcy oferują około 100 tys. tytułów w języku włoskim (z czego 15 tys. to self-publishing) i około 700 tys. tytułów w języku angielskim.

Jeśli chodzi o zamawianie w Internecie, to tylko 5,3% Włochów powyżej 15 roku życia kupiło tą drogą w ciągu roku książkę drukowaną lub elektroniczną. Za to aż 80% w ogóle jakichkolwiek zakupów w Internecie nie robi. Warto zwrócić uwagę, że sprzedaż książek papierowych w Internecie podzielona jest równo pomiędzy Amazon a lokalne e-księgarnie. (Amazon przejął 50% rynku od momentu wejścia do Włoch po koniec 2010 r.) Mimo to raport poleca współpracę z trzema popularnymi lokalnymi dystrybutorami jako najlepszą drogę wejścia na włoski rynek z nową książką.

We Włoszech najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia, podobnie jak u nas, jest watermark. Poniżej znajdziecie rozpiskę cen dla poszczególnych typów publikacji:

cenyWlochy

Włosi nie korzystają zbyt często z e-czytników – tylko 6,8% na takie urządzenie. Czytanie prawdopodobnie skupia się na smartphone’ach – 58% gospodarstw domowych ma jeden lub więcej telefonów komórkowych, a przeciętny Włoch ma ich aż 3! Internet mobilny jest też wykorzystywany częściej od dostępu na komputerze.

Omówienie raportu w języku angielskim znajdziecie w artykule „Italian Ebook Market Estimated to Grow 30-40% in 2015” w serwisie Publishing Perspectives.

Pełen raport możecie pobrać tutaj. Dotyczy on nie tylko e-booków, ale rynku książki we Włoszech w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *