Rynek książki

Znamy już pierwszą self-publishingową książkę miesiąca wyróżnioną przez „The Guardian”

"Dinosaurs and Prime Numbers" - Tom Moran
„Dinosaurs and Prime Numbers” – Tom Moran

W kwietniu pisałam o tym, że „The Guardian” do spółki z Legend Press będzie przyznawał wyróżnienie dla self-publishingowej e-książki miesiąca. Cierpliwie czekałam na jakieś wieści w tej sprawie przez cały maj, a gdy już zaczęłam tracić nadzieję, ukazały się wyniki. Pierwsze wyróżnienie w historii nowej self-publishingowej nagrody powędrowało do Toma Morana, autora książki „Dinosaurs and Prime Numbers”, opowiadającej o człowieku, który w poszukiwaniu swojego zagubionego psa podróżuje w czasie. Książka została doceniona głównie za humor, choć warto zwrócić uwagę i na to zdanie:

But it is surprisingly easy to forget that Dinosaurs and Prime Numbers is self-published – that it hasn’t been through the editing, streamlining, stringent process of a publishing house. Spelling, grammar, the rest of it, are all spot-on, and Moran’s story hangs together neatly, pleasingly, and open-endedly ready for a follow-up.

Twórcy konkursu nie tylko opublikowali recenzję zwycięskiej książki, ale też podzielili się ogólnymi wrażeniami na temat nadesłanych prac. Tom Chalmers, jeden z sędziów zwrócił uwagę na dwa główne problemy self-publishingu. Po pierwsze, pisanie wymaga czasu, ćwiczeń i stopniowego dążenia do perfekcji, a self-publishing sprawia, że młodzi, utalentowani pisarze wydają swoje książki, nim będą one w pełni gotowe. Bo talent musi jednak okrzepnąć, a ci, którzy się pośpieszą i zostaną negatywnie odebrani, mogą się zniechęcić. Po drugie – wysoka jakość dalej nie jest tak powszechną cechą self-publishingowych książek jak byśmy tego wszyscy chcieli.

Dlatego „Dinosaurs and Prime Numbers” zostało wyróżnione nie tylko za fabułę, dobry język i błyskotliwy humor, ale też za jakość. To po prostu dobrze przygotowana, profesjonalnie wydana książka. I chwała „The Guardian” i Legend Press, że tak wyraźnie podkreślają znaczenie jakości.

Twórcy nagrody twierdzą, że chcą odkrywać i promować tytuły, o których będzie się dalej mówić za 10 czy nawet 100 lat. To ambitne założenie i mam nadzieję, że uda się je wypełnić, bo taka forma promocji może wyjść self-publishingowi tylko na dobre. Zwłaszcza może zachęcić niezdecydowanych czytelników, którzy nie wiedzą, od której strony self-publishing ugryźć, oraz sceptyków, widzących wszędzie literacką i jakościową porażkę. Teraz wystarczy sięgnąć po wyróżniony przez wielkie, popularne medium tytuł.

Więcej o zwycięskiej książce w artykule „Self-published book of the month: Dinosaurs and Prime Numbers by Tom Moran – review„.

Wrażenia jury z pierwszej edycji w artykule „Is your book a self-published masterpiece?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *