Rynek książki

Od napisania do wydania – wyniki badania DBW

Na Digital Book World ukazał się kawałek wyników badania Digital Book World and Writer’s Digest Author Survey za rok 2013. W ankiecie wzięło udział aż 9 tysięcy autorów, zarówno tradycyjnych jak i self-publisherów. Fragment przedstawiony przez serwis dotyczy wyjątkowo ciekawego aspektu pisania – ile powieści zostaje w ogóle ukończonych, ile z nich zostaje wysłanych do wydawnictw, ile zostaje przyjętych, a ile zostaje w końcu samodzielnie wydanych przez autorów:

distribution-of-authors
Wykres z serwisu Digital Book World

Z 9 tys. autorów trochę ponad połowa (58%) ukończyła powieść. Znowu trochę ponad połowa z nich (58%) doczekała się publikacji swojego dzieła, czy to przez wydawnictwo, czy to w ramach self-publishingu – w sumie jest to 33% wszystkich autorów. Znowu – z grupy 33% autorów tyko 40% „wylądowało” na papierze, a 60% opublikowało się same.

Jeśli chodzi o przechodzenie między publikowaniem tradycyjnym a self-publishingiem, to tylko 10% niezależnych autorów, którzy już coś sami wydali, trafiło także na papier. W drugą stronę jest trochę lepiej – 36% tradycyjnych autorów spróbowało też self-publishingu.

Pełne wyniki można znaleźć w artykule „2014 Author Survey: From Manuscript to Book, How Many Authors Actually Publish?„. Przy okazji warto też zajrzeć do artykułu „Author Survey Results: Expectations of Traditional Publishing and Self-Publishing„, z którego można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o oczekiwaniach autorów wobec publikacji tradycyjnych i self. A także tego, że autorzy są zawsze niezadowoleni.

Natomiast pełne-pełne wyniki badań znaleźć można w książce „What Advantages Do Traditional Publishers Offer Authors? A Comparison of Traditional and Indie Publishing from the Authors’ Perspective” sprzedawanej w PDF za 295$. No cóż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *