Wyszukiwarka podobnych książek nagłówek
Rynek książki

ReadUpNext – wyszukiwarka podobnych książek

Jakiś czas temu opisywałam Your Next Read – serwis pomagający znaleźć książki podobne do tych, które nam się podobają. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Nawet nazwa! Strona nazywa się teraz ReadUpNext. Postanowiłam przetestować ją zupełnie od nowa. W niniejszym wpisie przedstawię, jakie ta wyszukiwarka podobnych książek oferuje możliwości, jak z niej korzystać i czego wciąż jej brakuje.

Wyszukiwarka podobnych książek – jak to działa?

Wcześniejsza wersja strony była dosyć toporna i nie działała do końca prawidłowo. Od strony graficznej również nie prezentowała się najlepiej. Po wejściu na ReadUpNext od razu widać pod tym względem wyraźny upgrade. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, mój entuzjazm rozbudzony przez estetykę szybko wygasł. Dlaczego? Na pierwszym planie znajduje się oczywiście wyszukiwarka, gdzie teoretycznie możemy wpisać dowolny tytuł czy autora. Przetestujmy ją.

Wyszukiwarka podobnych książek ReadUpNext – strona główna
Wyszukiwarka podobnych książek ReadUpNext – strona główna

W praktyce działa ona bardzo niestabilnie. Po wpisaniu imienia mojej ulubionej autorki Ursuli K. Le Guin pokazały mi się wyniki jak na poniższym zrzucie, nim jednak zdążyłam w nie kliknąć… znikały. Jakby po paru sekundach wyszukiwarka zapomniała, co zostało wpisane? (choć po paru próbach odnoszę wrażenie, że to chyba kropka po „K” generuje te problemy.) Zapytania muszą być też bardzo dokładne – wpisanie tylko nazwiska „Sapkowski” wyrzuciło wynik „No found” (Nie znaleziono). Dopiero pełne imię i nazwisko zostało znalezione. Podobnie było w przypadku książki „A Wizard of Earthsea” – zapomniałam o „A” na początku, w związku z czym wyszukiwarka już książki nie znalazła.

Przykłady chaotycznego działania wyszukiwarki
Przykłady chaotycznego działania wyszukiwarki

Pierwsze wrażenie było więc dla mnie mocno frustrujące. Zobaczmy jednak, co się stanie, gdy już uda się wyszukać konkretną książkę.

Znajdź książkę podobną do…

Gdy przejdziemy na stronę konkretnej książki, pod spodem pokaże nam się lista „Books Similar to…” (Książki podobne do…). I to jest to, co interesuje nas najbardziej w wyszukiwarce podobnych książek! Niestety, rekomendacje te nie zawsze działają najlepiej. Największą ich wadą, jaką zauważyłam, jest polecanie czasem wyłącznie książek tego samego autora lub wręcz będących kolejnymi częściami tej samej serii! Mało to przydatne, bo takie informacje mogę znaleźć łatwo sama. Miałam nadzieję na wskazanie twórczości innych autorów, ale w podobnym klimacie.

Przykład nieprzydatnych poleceń
Przykład nieprzydatnych poleceń

W przypadku części książek wyszukiwarka na szczęście działa prawidłowo i pokazuje tytuły od różnych autorów. Tu jednak pojawia się następny problem – najbardziej naturalne kliknięcie na okładkę przenosi nas na stronę Amazonu. Bo ReadUpNext pracuje na bazie amerykańskiego Amazonu, a dodatkowo wszystkie linki są afiliacyjne. Oznacza to, że polskich książek tu nie znajdziemy, chyba że zostały przetłumaczone na angielski. A także, że od każdej kupionej tą ścieżką książki ReadUpNext otrzymuje pewną kwotę. Co samo w sobie nie jest złe i zapewne ułatwia utrzymanie strony, ale niestety ogranicza bazę książek.

Przykład prawidłowo działających poleceń
Przykład prawidłowo działających poleceń

Książki nie mają też absolutnie żadnych opisów. Czasem zaciągnięte są oceny z Amazona, ale też nie zawsze i przy niektórych tytułach widnieje zero gwiazdek. Zaś sekcja „Recommended by…” (łącząca się z bazą polecajek od znanych osób, którą omawiam poniżej) jest najczęściej pusta. Wygląda to wszystko strasznie biednie. Strona sprawia wrażenie, jakby jej głównym zadaniem było napędzanie klientów Amazonowi.

Znajdź autora podobnego do…

Przyznam, że w tej kwestii jestem zupełnie zagubiona. Gdy udało mi się w końcu wejść na stronę Ursuli K. Le Guin, poniżej pokazały mi się następujące autorki i jeden autor. Kliknęłam w nich z ciekawości i… nie widzę żadnego związku z prozą Le Guin! Sarah Smith zajmuje się rozwojem osobistym, a okładki jej książek nie sugerują ambitnego sci-fi. Sarah Bourne pisze m.in. książki historyczne. Wygląda na to, że autorzy w ogóle nie są ze sobą połączeni! Przyznam, że mnie to mocno rozczarowało.

Losowi autorzy, zamiast podobni do...
Losowi autorzy, zamiast podobni do…

Listy polecanych książek

Sama wyszukiwarka podobnych książek niewątpliwie działa, jednak nazwałabym ją mocno niedopracowaną, kłopotliwą w użyciu i ograniczoną… Zobaczmy jednak, czy ReadUpNext nadrabia te niedociągnięcia innymi funkcjami. A są nimi listy polecanych książek. Część z nich opiera się na ocenach osób publicznych, część zaś to listy tematyczne, opracowane na podstawie wielu innych zestawień.

Książki polecane przez znanych ludzi

Po kliknięciu w menu górnym zakładki „People” zostaniemy przeniesieni do listy ponad 700 czytelniczych polecajek, prezentowanych przez aktorów, pisarzy, lekarzy, polityków, dziennikarzy, naukowców… Listy możemy po tych zawodach czy też rolach przeglądać. Przykładowo kliknęłam w „Filmmakers” (twórcy filmów), a następnie w reżysera Darrena Aronofskiego. Przy każdej książce znajduje się cytat z opinią filmowca na jej temat, a także jego źródło, np. wywiad czy wpis na Twitterze. Co oznacza, że prezentowany wybór tytułów nie został przygotowany specjalnie dla ReadUpNext, lecz opracowany na podstawie wcześniejszych wypowiedzi danej osoby.

Przykład listy książek polecanych przez znaną osobę
Przykład listy książek polecanych przez znaną osobę

Poniżej znajduje się też krótkie FAQ tłumaczące m.in. jakiego typu książki Aronofsky poleca najczęściej i dla kogo są one przeznaczone. W zależności od osoby, pytania w FAQ mogą się od siebie trochę różnić. Na końcu znajdziemy zaś propozycje innych osobistości, których listy mogą nas potencjalnie zainteresować.

Przykładowe FAQ pod listą książek polecanych przez znaną osobę
Przykładowe FAQ pod listą książek polecanych przez znaną osobę

Myślę, że to ciekawa opcja na szukanie czytelniczych inspiracji, zwłaszcza gdy ma się ulubionego muzyka czy pisarza. Albo gdy chcemy się dowiedzieć, co czytają ludzie jakoś przez nas podziwiani. Albo gdy chcemy znaleźć książki ze specyficznej dziedziny wiedzy polecane przez specjalistę w tym temacie.

Polecane listy tematyczne

ReadUpNext oferuje ponad 1300 list książek skupionych na określonym temacie. Przyznam, że dla mnie osobiście jest to najciekawsza sekcja, zwłaszcza że już na pierwszej stronie wyświetliło mi „Najlepsze książki o ADHD”. Czuję się zainteresowana! A wybór tematyki jest naprawdę szeroki. Znajdziemy tu książki o ogrodnictwie, podróżowaniu, biznesie, duchowości… Kliknięcie w konkretną kategorię umożliwia przeglądanie bardziej szczegółowych list. Na przykład po wybraniu „Cooking and Food” (Gotowanie i jedzenie) zobaczymy listy obejmujące różne kuchnie świata czy inne typy gotowania. I tak na liście książek o kuchni azjatyckiej znajdziemy 7 pozycji, za to z aż 20 dowiemy się, jak upiec ciasto.

Przykładowe zestawienie list tematycznych
Przykładowe zestawienie list tematycznych

Po wejściu w konkretną listę pokażą nam się wszystkie wpisane na nią tytuły wraz z linkami do artykułów, w których zostały polecone. Są to najczęściej zestawienia typu „11 najlepszych książek kucharskich 2023 roku” pochodzące z różnych serwisów. Co jest przydatne, nie tylko dlatego, że mamy jasno podane źródło. Pod tymi linkami możemy znaleźć kolejne inspiracje! Przy niektórych książkach znajdują się też imiona znanych osób, które je polecają (pochodzą z wcześniej omawianej bazy osobistości). Poniżej ponownie znajdziemy FAQ oraz podobne kategorie, które mogą nas zainteresować.

Przykład konkretnej listy tematycznej
Przykład konkretnej listy tematycznej

Uważam, że jest to jedna z ciekawszych części serwisu ReadUNext. Może być bardzo przydatna do wszelkiego typu riserczu, zwłaszcza gdy szukamy jakiegoś bardzo konkretnego czy niszowego tematu. Kategorie są dosyć szczegółowe i różnorodne w przypadku non-fiction, jednak gorzej jest w przypadku literatury pięknej. Oddzielną kategorię dostały tylko książki fantasy (podzielone na wiele podkategorii), natomiast cała reszta została wrzucona do jednego worka „fiction”. Niewątpliwie tu będzie najtrudniej znaleźć coś dla siebie.

Listy z powieściami
Listy z powieściami

Inne funkcje wyszukiwarki książek

Dodatkowe funkcje ReadUpNext to możliwość przeglądania alfabetycznego spisu autorów, a także spisu serii wraz z uporządkowanymi chronologicznie tytułami, które do nich należą. Na stronie znajduje się też blog, w tej chwili pusty. Twórcy zapowiadają dodanie możliwości przeglądania cytatów. W przyszłości ma się też pojawić AI, które będzie polecać podobne książki.

Autorzy

Na stronie znajdziemy alfabetyczny spis ponad 11 tysięcy autorów. By w niego wejść wystarczy kliknąć w górnym menu na zakładkę „Author”. Pod zdjęciem i nazwiskiem zobaczymy liczbę napisanych przez konkretną osobę książek. Po kliknięciu w wybranego autora lub autorkę zobaczymy krótki biogram, a także listę opublikowanych książek w porządku chronologicznym wraz z linkiem do Amazona. Poniżej przykładowa lista wszystkich dzieł Ady Palmer:

Przykładowa strona autora
Przykładowa strona autora

Sekcji z autorami bardzo, ale to BARDZO brakuje prostego menu z kolejnymi literami. W tym momencie nie ma możliwości przeskoczenia gdzieś w środek alfabetu. A przescrollowanie się przez ponad 10 tysięcy autorów, by dotrzeć w końcu do litery „Z” wydaje się niewykonalne. Dużo łatwiej jest po prostu wpisać odpowiednie nazwisko w wyszukiwarkę, ale czy strona nie powinna pomagać nam w poznawaniu nowych twórców…?

Serie

ReadUpNext oferuje też listy serii, na których należące do nich książki są uporządkowane według dat wydania. Jest to niewątpliwie bardzo przydatne w czasach, gdy wydawcy przestali podawać numery książek na okładkach. Niestety, ponownie problemem jest brak jakiejkolwiek sensownej opcji przeglądania serii. Brak znowu indeksu alfabetycznego. Nie mam więc pojęcia, czemu na samej górze pokazują mi się akurat takie, a nie inne serie:

Serie książkowe
Serie książkowe

Dlatego też ta lista niespecjalnie nadaje się do szukania inspiracji, co by tu przeczytać. Pomaga natomiast ustalić którą częścią serii jest konkretna książka. Albo którą książkę powinniśmy kupić jako pierwszą. Obawiam się jednak, że taką informację bardzo łatwo można znaleźć też na innych stronach. Indeks alfabetyczny albo wyszukiwanie serii po gatunkach dałyby użytkownikowi coś nowego.

Wyszukiwarka podobnych książek ReadUpNext – czy warto?

Czy warto korzystać z ReadUpNext jako wyszukiwarki podobnych książek? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wyszukiwarka od strony technicznej działa średnio i nie zawiera tytułów w języku polskim. Zdarza jej się też prezentować bardzo ubogie wyniki. Odnoszę wręcz wrażenie, że kiedyś działała lepiej i nawet w ciekawszy graficznie sposób prezentowała podobne książki. Na stronie brakuje opisów i wszystko zdaje się podporządkowane przekierowaniu użytkownika do księgarni Amazona.

Dlatego od samej wyszukiwarki dużo ciekawsze wydają mi się rekomendacje od znanych osób. Myślę, że to może być oryginalna metoda poszukiwania czytelniczych inspiracji. Natomiast za najbardziej wartościową część strony uważam listy tematyczne. Zwłaszcza gdy nie szuka się powieści, a poradników, książek naukowych czy hobbystycznych. Na pewno są one najbardziej praktyczne i łatwe do przeszukiwania. Moim zdaniem strona najbardziej spodoba się użytkownikom, którzy nie mają nic przeciwko długiemu przeklikiwaniu się od tytułu do tytułu. Natomiast jeśli ktoś poszukuje szybkiej rekomendacji, zapewne prędko się zniecierpliwi.

Wyszukiwarka podobnych książek ReadUpNext jest też projektem wciąż się rozwijającym. Zespół pracuje nad bazą cytatów, a także sztuczną inteligencją, która ma podpowiadać lektury pasujące pod nasz gust. Dlatego też choć na razie strona raczej mnie rozczarowała i nie wszystkie jej funkcje dobrze się sprawdzają, pewnie w przyszłości znów na nią zajrzę. Mam nadzieję, że z czasem stanie się lepsza. Mam też wrażenie, że zmienił się środek ciężkości w porównaniu ze starą wersją – rekomendacje i listy są ważniejsze od bezpośredniego szukania podobnych pozycji. Okazała się więc dla mnie czymś innym, niż się spodziewałam. A was zachęcam do samodzielnego jej przetestowania i podzielenia się wrażeniami w komentarzach!


Skoro trafiliście na ten wpis, to zapewne szukacie czegoś ciekawego do poczytania. Tak oto trochę podstępnie 😉 chciałabym na koniec zaproponować wam zajrzenie do moich opowiadań – są one w większości dostępne za darmo, do pobrania w ebookowych antologiach lub czasopismach (formaty PDF, ePub, Mobi). Szczegółowe opisy znajdziecie na stronach Opowiadania science-fiction, Opowiadania o łowcy oraz Opowiadania fantastyczne. Mam nadzieję, że znajdziecie tam coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *