Piszę

Krótkie podsumowanie roku 2012

Image by: nigelhowe@Flickr, CC BY 2.0.
Image by: nigelhowe@Flickr, CC BY 2.0.

Krótkie i bardzo subiektywne podsumowanie roku z blogu Votum Separatum:

W tym roku przeczytałam około 30 książek – moimi zdecydowanymi faworytami są dwa tytuły: “Gentelmani” oraz “Źle urodzone”. Jeszcze nie dokończyłam lektury powieści “Gentelmani” Klasa Östergrena, ale  już wiem, że będzie to jedna z moich ulubionych historii – pełna niesztampowych postaci i Sztokholmu lat 70-tych. W Polsce książkę pięknie wydał DodoEditor. Równie piękny w treści i formie jest zbiór reportaży “Źle urodzone” – to zbiór tekstów i cudownych fotografii o architekturze PRL-u, prezentujący najważniejsze postaci i budynki. I wcale nie jest to książka dla architektów czy pasjonatów, ale wciągająca opowieść o konstrukcjach, które nieraz bywały przełomowe, ale przyszło im się “urodzić” w czasach niedoboru materiałów I odgórnie narzucanych norm – do poczytania dla każdego.

Jeśli chodzi o self-publishing, to największym wydarzeniem roku jest “Bloger” Kominka – e-book sprzedawany poprzez serwis Wydaje.pl, który miał zarobić pięciocyfrową sumę. Idą lepsze czasy dla self-publishingu? A może tylko po raz kolejny okazuje się, że lubimy czytać książki znanych osób?

Ciekawy wydał mi się też start platformy do wypożyczania e-booków w abonamencie i na iPada. Nowość na polskim rynku od Legimi wytrzymała ledwo jeden dzień – najpierw serwery nie wytrzymały wzmożonego zainteresowania użytkowników, potem w wyniku zamieszania, nieporozumienia i prawnych niejasności wydawcy wymusili zamknięcie systemu. Wrócił on po jakimś czasie i dziś już działa. Legimi oferuje 2000 e-booków w cenie 19 zł miesięcznie. Z podobnymi projektami chcą podobno ruszyć Virtualo i Nexto – będą mogły uczyć się na cudzych błędach.

Osobiste sukcesy odniosłam dwa – po pierwsze, wydawałam swoje pierwsze opowiadanie, “My rotten Valentine”. A że było to prawie rok temu, niedługo wypada pokazać coś nowego. Po drugie – dołożylam swoją małą cegiełkę do Wolnych Lektur. Przede wszystkim dumna jestem z udostępnienia “Małej księżniczki”.

Na koniec przypomnienie smutnego newsa – zmarł Boris Strugacki. Bracia Arkadyj I Boris Strugaccy to twórcy klasyki literatury science-fiction, z uwielbianym przeze mnie “Piknikiem na skraju drogi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *