Czytam

Czytaj PL! – największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce

Czytaj PR! to ogólnokrajowa kontynuacja krakowskiej akcji Czytaj KRK!, reklamowana jako największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce.

unnamedW ramach akcji od 1 do 30 października 2015 roku pojawi się 300 wypożyczalni-plakatów darmowych e-booków. Znajdą się one na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku oraz Krakowie. Organizatorzy przygotowali dwanaście książek, które będzie można pobrać na telefon lub tablet:

 • Arena szczurów, Marek Krajewski (kryminał)
 • Kasacja, Remigiusz mróz (kryminał)
 • Inna dusza, Łukasz Orbitowski (kryminał)
 • Złe psy. W imię zasad, rozmowy z Patrykiem Vegą (wywiady)
 • Notebook, Tomasz Lipko (thriller 2.0)
 • Kolos, Finn Alnaes (literatura piękna)
 • Jak przestałem kochać design, Marcin Wiecha (eseje, sztuka)
 • Otchłań, Robert J. Szmidt (fantastyka, seria Metro 2033)
 • Ostatnia arystokratka, Evžen Boček (literatura piękna)
 • Zaduch, Marta Szarejko (reportaż)
 • Obietnica Łucji, Dorota Gąsiorowska (literatura obyczajowa)
 • Longin. Tu byłem, Marcin Prokop (dla dzieci)

By móc przeczytać udostępnione książki, należy pobrać aplikację CzytajPL! z App Store’u lub Google Play, a następnie zeskanować kod QR z plakatu umieszczonego na przystanku komunikacji miejskiej. Na raz można czytać tylko jedną książkę, ale po jej skończeniu można zeskanować kod następnej, jeśli więc ktoś szybko czyta, może skończyć wszystkie 12 tytułów. 🙂

Fragment z komunikatu prasowego:

Czytaj PL! to pierwsza tego rodzaju akcja na świecie organizowana na tak dużą skalę, stworzona przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com.

Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki będzie można czytać na smarfonie lub tablecie, a zostaną one zamieszczone na nośnikach reklamowych na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie, Gdańsku, Katowicach Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Czytaj PL! Promuje na wcześniej nie znaną w Polsce i Europie skalę korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – To pierwszy przypadek takiej współpracy z innymi miastami. Połączyliśmy siły w pięknej sprawie i wierzymy, że wspólnie zdziałamy wiele dobrego – dodaje Helbin.

Kampania miała swoją odsłonę wyłącznie w Krakowie. Wówczas z wypożyczalni darmowych e-booków skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa. Naszą ambicją było sprawić, aby projekt stał się ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo w nowoczesnej i przyjaznej odsłonie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i kolejne edycje akcji będą jeszcze ciekawsze – mówi Mateusz Tobiczyk z platformy e-bookowej Woblink.com, która organizuje akcję wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Więcej informacji o akcji można znajdziecie na stronie www.czytajPL.pl

Jeden komentarz

 • Anna Siemomysła

  Z braku odpowiedniego sprzętu czuję się bardziej pominięta, niż z powodu faktu, iż nie mieszkam w żadnym z wymienionych miast :C Ale to takie prawo natury – rozwój ciągły i zmiany, za którymi można nadążać albo nie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *