Czytam

Bestsellery dekady według Empik.com oraz wzrost sprzedaży e-booków

Erotyka, polska muzyka, GTA i polski Oskar – Empik.com zaprezentował listę najpopularniejszych dóbr kultury ostatniego dziesięciolecia.

Empik przedstawił listy dziesięciu najpopularniejszych książek, filmów, gier i płyt kupowanych w latach 2005-2015 w swoim sklepie internetowym.

Bestsellery dekady empiku

Jeśli chodzi o książki, to bieda jest wręcz porażająca – wszystkie cztery części „Greya” są obecne w zestawieniu, przypominając, jak niski jest poziom kultury naszego społeczeństwa.

Aczkolwiek można się pocieszać tym, że ranking jest najprawdopodobniej mało miarodajny – obecność głównie nowych pozycji pokazuje przede wszystkim, że zamawianie przez Internet stopniowo zyskiwało na popularności. Bo inaczej czemu na liście znalazł się „Sezon burz”, a nie wcześniejsze części „Wiedźmina”? Albo tylko ostatnia część „Harry’ego Pottera”? Zgadywałabym, że dlatego, iż wcześniej Internet nie był aż tak popularnym źródłem książek.

Natomiast miłym zaskoczeniem jest duża popularność polskiej muzyki w zestawieniu najchętniej zamawianych płyt – jak widać lubimy podśpiewywać we własnym języku tak samo jak w angielskim. Tak samo cieszy obecność „Wiedźmina” na liście gier, choć po raz kolejny zastanawiające, czemu brakuje tam pierwszej części. Z kolei listę najpopularniejszych filmów otwiera zwycięzca zeszłorocznego Oskara w kategorii filmów zagranicznych – „Ida”. Po raz kolejny sporo w zestawieniu polskich pozycji. Wysoko znalazło się też „To właśnie miłość”, puszczane właściwie co roku w okresie świątecznym w telewizji.

Więcej podsumowania w informacji prasowej Empiku:

W kategorii książka bezkonkurencyjnie zwyciężają erotyki. Na szczycie list bestsellerów uplasowała się trylogia E.L. James – wszystkie jej części znajdują się w pierwszej czwórce zestawienia, a najnowsza książka o Greyu, będąca parallaquelem cyklu, zaledwie kilka tygodni po premierze znalazła się na ósmym miejscu listy najczęściej kupowanych powieści dekady. W zestawieniu książkowych bestsellerów nie zabrakło literatury młodzieżowej – znajdziemy tu ostatnią część sagi o Harrym Potterze J.K. Rowling, a także książkę kreatywną „Zniszcz ten dziennik” Keri Smith. Wśród najczęściej kupowanych przez Polaków w ostatnim dziesięcioleciu wydawnictw znalazły się także: kryminał „Inferno” Dana Browna z 2013 roku, głośna biografia Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice”, długo oczekiwany „Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego, a także pierwsza książka ulubionej trenerki Polek, Ewy Chodakowskiej.

Najczęściej kupowanym w ciągu ostatniej dekady albumem muzycznym jest „21”, drugie z kolei wydawnictwo wokalistki Adele, która w ciągu kilku ostatnich lat zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Prawie równie często Polacy sięgali w ciągu ostatniej dekady po płyty polskich artystów młodego pokolenia – debiutanckie albumy Dawida Podsiadło i Meli Koteluk oraz „Jestem…” Kamila Bednarka. W pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się płyt dekady na empik.com znalazły się również płyty Sylwii Grzeszczak oraz zespołu Zakopower. W zestawieniu nie zabrakło także wydawnictw gwiazd światowego formatu – wspomnianej już Adele, a także francuskiej wokalistki Indili oraz Eda Sheerana.

Z analizy danych sprzedażowym sklepu internetowego empik.com wynika również, że coraz chętniej sięgamy po polskie produkcje filmowe. Najczęściej kupowanym DVD jest „Ida” – pierwszy w historii polski film nagrodzony Oscarem w kategorii film nieanglojęzyczny. Polacy często kupowali na empik.com także fabularyzowaną historię prof. Religi i pierwszego udanego przeszczepu serca przedstawioną w obrazie „Bogowie” oraz polską komedię romantyczną „Listy do M.” Wysoko na liście bestsellerów filmowych dekady uplasowały się również ekranizacje popularnych serii książkowych – pierwszej powieści z cyklu „Pięćdziesiąt twarzy Greya” oraz drugiej części sagi Zmierzch. W czasie ostatniego dziesięciolecia dużą popularnością cieszyły się także kultowe produkcje z plejadami hollywoodzkich gwiazd – komedia romantyczna „To właśnie miłość” czy „Nietykalni” Briana de Palmy. Wśród najczęściej kupowanych filmów na DVD znalazła się także pierwsza autorska płyta Ewy Chodakowskiej z 2013 roku oraz animacja Disneya „Kraina lodu”. Zestawienie top 10 zamyka „Skyfall” – najnowsza część przygód agenta 007.

Ostatnie dziesięciolecie przyniosło również kilka multimedialnych hitów dla graczy. Wśród najlepiej sprzedających się gier dekady znalazły się tytuły z serii dobrze znanych miłośnikom wirtualnej rozrywki na całym świecie, takie jak „Grand Theft Auto V”, „The Sims 4”, „Diablo 3”, „Call of Duty: Black Ops 2” czy „FIFA 15”. W zestawieniu top 10 gier nie zabrakło również polskiego akceptu – Polacy chętnie kupowali dwie ostatnie części gry opartej o prozę Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin 3: Dziki Gon” oraz „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”.

Rozwój e-booków według Empiku

Empik.com nie zapomniał o e-bookach, przypominając, że po raz pierwszy wprowadził je w 2010 roku w liczbie 5600. Od tamtej pory sprzedaż e-booków rosła w tempie ponad 200% w skali roku, a teraz ustabilizowała się na poziomie 56% wzrostu rocznie!

Wciąż jednak 93% czytających klientów wybiera książki papierowe, gdy e-booki – ledwo co dziesiąty. 4% sięga po audiobooki. Zwolennicy papieru nie są zbyt przyjaźnie nastawieniu do e-booków – tylko 4% z nich je kupuje. Dla odmiany, 39% wielbicieli e-booków wciąż sięga po tradycyjne wydania.

Jeśli już decydujemy się na zakup e-booka, robimy to ze względu na wygodę czytania, oszczędność miejsca, ekologię i lekkość.

empik ebooki

Ze słów Dariusza Balcera, dyrektora marketingu interaktywnego empik.com, wynika jednak, że nie ma się co obawiać cyfrowych form – tradycyjne nośniki jeszcze długo będą się rządzić wśród klientów:

Ostatnia dekada bez wątpienia była dla polskiego rynku wydawniczego przełomowa. Rosnąca popularność e-zakupów oraz ekspansja produktów cyfrowych zrewolucjonizowała nasze podejście do nabywania dóbr kultury. Książki, muzykę czy filmy można obecnie zakupić w prosty sposób, bez wychodzenia z domu. Wybrany produkt może zostać dostarczony pod wskazany przez nas adres, do punktu odbioru lub przesłany do nas natychmiast, w formie pliku cyfrowego. To ostatnie rozwiązanie zyskuje coraz większą przychylność klientów empik.com – w ostatnich latach obserwujemy rekordowe wzrosty zainteresowania e-bookami oraz muzyką w formacie mp3. Opinie obserwatorów w kwestii wpływu rozwoju produktów cyfrowych na rynek dóbr kultury są podzielone. Z analizy zachowań zakupowych naszych klientów wynika jednak, że trend ten nie zagraża pozycji książek oraz muzyki na nośnikach tradycyjnych.

Sprzedaż muzyki w Empik.com

Dane dotyczące cyfrowej muzyki są trochę uboższe, bo dotyczą zaledwie ostatniego roku, jednak Empik był już w stanie określić, iż „dynamika sprzedaży mp3 na empik.com notuje trzycyfrowe wzrosty”. Jednocześnie 98% klientów zainteresowanych muzyką wybiera wciąż płyty. Tylko 8% zamawia mp3.Powraca też moda na płyty winylowe – w 2014 roku empik.com odnotował wzrost ich sprzedaży o ponad 100% w skali roku.

empik muzyka

O ile dane dotyczące e-booków i audiobooków są dosyć ciekawe, o tyle ostrożnie podchodziłabym do listy bestsellerów, gdyż – jak napisałam – wydaje mi się, iż niedokładnie oddawają rzeczywistość.

Więcej w komunikacie na stronie Empik.com.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *