Rynek książki

Powrót powieści w odcinkach

Normalnie nie piszę o akcjach promocyjnych księgarni, bo – nie oszukujmy się – jest tego za dużo i są inne serwisy poświęcone tej tematyce. Ale tym razem Woblink zrobić coś szczególnie ciekawego – przez najbliższe tygodnie będzie publikował kolejne odcinki powieści Belgravia Juliana Fellowesa w postaci minibooków.

EDIT: Myślałam, że jest to akcja Woblinku, ale wygląda na to, że to pomysł wydawnictwa/autora, bo książkę można kupić także w Publio czy Virtualo.

Powieść w odcinkach pojawiła się w XIX wieku. W tej formie publikował Henryk Sienkiewicz czy Bolesław Prus, Balzak i Aleksander Dumas ojciec – w czasopismach oczywiście, nie e-bookach 😉 Z czasem publikowanie po kawałku straciło na popularności, ale co jakiś czas powracało w różnych postaciach (kto pamięta fotostory z Bravo ręka w górę!). Wiele namieszał Internet, z blogami czy serwisami typu Wattpad, zachęcając aspirujących autorów do publikowania fragmentów swoich utworów, regularnego podtrzymywania zainteresowania, wchodzenia w interakcje z użytkownikami i zmieniania fabuły (albo i nie) według ich wskazówek. Dalej jednak to wszystko pozostaje na bocznym torze czytelniczego świata. Ile szczęścia będzie mieć powieść wydawana jako minibooki?

Belgravia została podzielona na 11 części, publikowanych przez następne 11 tygodni. Pierwszy odcinek można oczywiście ściągnąć za darmo i zapewne kończy się jakimś emocjonującym cliffhangerem, żeby zachęcić do kupna kolejnego e-booka. Każdy będzie kosztował 3,99 zł, co daje w sumie 39,90 zł, ale! Wystarczy kupić osiem odcinków, by otrzymać całość za darmo, co daje już tylko 27,93 zł (lub 31,92 zł w zależności od tego, czy pierwszy, darmowy odcinek liczy się do ośmiu). Są to niższe rejestry standardowej ceny za powieść (wydaną na papierze), więc całkiem nieźle.Poza tym sztuczka polega na rozłożeniu kosztów – co innego wydać raz na jakiś czas cztery złote, a co innego od razu czterdzieści.

O samej „Belgravii” Woblink pisze tak:

Jest rok 1815. W przededniu bitwy pod Waterloo, która na wiele lat zdecydowała o kształcie Europy, w Brukseli odbywa się bal na cześć dowódcy wojsk brytyjskich, księcia Wellingtona. Oprócz brytyjskiej arystokracji, w tym oficerów czekających na ostateczne starcie z Napoleonem, uczestniczy w nim dostawca wojskowy James Trenchard z małżonką oraz córką. Ich obecność, choć dla elit bulwersująca, nie jest przypadkowa – młodziutką Sophie łączy płomienne uczucie z przystojnym lordem Belassisem, siostrzeńcem gospodyni. Nim jednak bal się skończy, Sophie przeżyje najstraszliwsze chwile swego życia, a oficerowie ruszą na pole bitwy, gdzie wielu z nich zginie, wciąż w mundurach galowych, w których opuścili bal. Londyn, ćwierć wieku później – stolica imperium zmienia oblicze pod rządami młodziutkiej królowej Wiktorii. Powstają nowe rezydencje, nowe dzielnice elit, takie jak Belgravia, miasto rozkwita najświetniejszymi ogrodami świata. Arystokracja, chcąc nie chcąc, coraz częściej musi przyjmować na salonach coraz bogatszych nuworyszy. Pilnie strzeżona tajemnica łącząca dwie rodziny z tych oddzielonych przepaścią światów tylko czyha, by wywrócić do góry nogami życie bohaterów.

Lubię powieść historyczną od czasu do czasu przeczytać, choć jeszcze nie wiem, czy skuszę się na regularne kupowanie kolejnych odcinków – zadecyduję po przeczytaniu pierwszego. Lepiej żeby rozbudził we mnie apetyt na więcej 🙂 A wy, skusicie się? Jeśli tak, klikajcie tutaj.

Mam jednak nadzieję, że ta forma się przyjmie na polskim rynku i Woblink (albo może ktoś inny) zaoferuje także inne tytuły. Zawsze dobrze jest mieć wybór jeśli chodzi o formę zakupu – Bookrage ma się na przykład świetnie.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *