Rynek książki

Gdzie czytać o e-bookach i nie tylko

Być może niektórzy z was już zauważyli, że zmieniłam listę linków na blogu. Postanowiłam podzielić je na strony autorów self-publishingowych, serwisy polskie oraz zagraniczne. Jeśli chcecie poczytać o self-publishingu/e-bookach – zapraszam do przeglądania.

Na początek słowo o liście autorów self-publishingowych – wybór jest mocno subiektywny i przypadkowy, tzn. zalinkowałam do tych autorów, których kojarzę/czytałam/rzucili mi się w oko. Trudno byłoby też zrobić listę wszystkich self-publisherów. Mam nadzieję, że z czasem uda mi się wyłowić wszystkie co ciekawsze osoby.

Serwisy polskie

Serwisy Bez druku, eKundelek, Nowe Czytanie oraz Świat Czytników poruszają tematykę e-booków, czytników i innych urządzeń do czytania, aplikacji, cyfrowego rynku książki, e-prasy. Przeprowadzają też wywiady i testy. Warto zaglądać właściwie na wszystkie, choć na Bez druku i eKundelku posty ukazują się stosunkowo rzadko – nadrabiają to jednak jakością. Zwłaszcza Bez druku oferuje ciekawe, obszerne testy. Natomiast Nowe Czytanie nie jest już uaktualniane. Na bieżąco działa Świat Czytników, gdzie codziennie można znaleźć ciekawe promocje. Poza tym chyba nie trzeba tego portalu nikomu przedstawiać – to bogate źródło wiedzy o e-czytaniu, pełne porad dla mniej i bardziej zaawansowanych miłośników książki elektronicznej.

Na listę trafiły też serwisy, które ogólnie zajmują się tematyką książkową – są to Booklips, który czasem pisze także o self-publishingu, i bardziej branżowy Rynek Książki. Dodatkowo recenzje książek, filmów i rozważania okołorynkowe znajdziesz na Bookhunters. Trochę innym typem serwisu jest Książki.tv – kanał z trailerami do książek, videorecenzjami i wywiadami z autorami. Mam wrażenie, że to serwis troszeczkę zapomniany i niedoceniany.

Jesteś self-publisherem i chciałbyś poczytać porady dotyczące pisania lub wydawania się? Takie treści znajdziesz na blogu serwisu Wydaje.pl BookJob oraz serwisie Spisek Pisarzy. Swoimi doświadczeniami podzielili się także Aleksander Sowa (wydawanie ze współfinansowaniem, poradniki jak opublikować książkę w Smashwords i Amazonie) oraz Piotr Lipiński (historia tego, jak zdecydował się na self-publishing).

Jeśli interesują was kwestie prawa autorskiego, prawa w Internecie i podobna tematyka, zapraszam do serwisów Prawo Kultury, Prawo Nowych Technologii a także Dziennika Internautów. Przy czym Dziennik Internautów pisze sporo o dozwolonym użytku, prawie autorskim w zderzeniu z nowymi technologiami, organizacjach zbiorowego zarządzania. Ma też dwa ciekawe cykle artykułów – Absurdy Własności Intelektualnej oraz Copyright Trolling. Z kolei Prawo Nowych Technologii, prowadzone przez prawnika, w przystępny dla przeciętnego internauty sposób tłumaczy przepisy i ich nieścisłości, a także prezentuje i komentuje wyroki sądowe. Zahacza też o prawo prasowe. Oba serwisy są „lżejsze” od Prawa Kultury – serwisu prowadzonego przez fundację Nowoczesna Polska – które skupia się na regulacjach i konsultacjach na poziomie Unii Europejskiej, ale też oferuje dyżury prawnika, przewodnik po prawie autorskim i dozwolonym użytku oraz publikacje na ten temat. Jeśli więc masz jakiś problem lub pytanie – tam możesz szukać odpowiedzi.

Na koniec tanie czytanie! Jak nie pogubić się w gąszczu promocji i upolować najtańszą ofertę na wymarzoną e-książkę? Zapraszam do serwisu UpolujEbooka oraz porównywarek cenowych Świata Czytników i Spisu Treści.

Serwisy zagraniczne

Niestety wszystkie angielskie, gdyż ten język rozumiem. Kto jednak chciałby wiedzieć, jak wygląda rynek książki/e-booków poza Polską i krajami anglojęzycznymi może skorzystać z serwisu Publishing Perspectives, który publikuje świetne, obszerne artykuły i wywiady nie tylko o krajach europejskich, ale też o tak egzotycznych jak Chiny, Korea, Indie. Czasem trafia się też coś o Polsce!

Natomiast jeśli chodzi o Stany/Wielką Brytanię – polecam pięć serwisów: Digital Book World, Digital Reader, Good e-Reader, GalleyCat oraz TeleRead. Osobiście najczęściej korzystam z trzech pierwszych, ale wszystkie poruszają podobne tematy i publikują codziennie, dlatego jeśli czujecie, że jeden z tych serwisów nie napisał dość na interesujący was temat, prawdopodobnie znajdziecie więcej w którymś z pozostałych. Dzięki tym serwisom dowiecie się, co tam znów zmajstrował Amazon, jakie e-booki za granicą są najpopularniejsze, przeczytacie testy niedostępnych u nas e-czytników i dyskusje oraz komentarze o tym, jak powinien wyglądać rynek e-booków, ceny książek oraz self-publishing. W USA mają oczywiście własne problemy (jak chociażby zamykanie e-księgarni – co się dzieje w takiej sytuacji z książkami objętymi DRM?), w Polsce nie poruszane albo nie przystające do naszej rzeczywistości, dlatego warto się z nimi zapoznać choćby dla porównania. Na chwilę obecną tematem numer jeden jest wojna Amazona z Hachette, w zasadzie nie ma dnia, by ktoś o tym napisał. Ale zdarzają się też bardziej uniwersalne tematy, jak choćby jakość self-publishingowych książek. To też świetne źródło badań rynku i statystyk.

Wszystkie te serwisy piszą też o self-publishingu, ale jeśli szukacie czegoś konkretnego, zapraszam na Self-publishing Review oraz Self Publishing Advisor. Ten pierwszy oferuje przede wszystkim recenzje (gdybyście chcieli wiedzieć, po jakie anglojęzyczne pozycje sięgnąć), ale ma też dział z wywiadami oraz najważniejszymi newsami. Z kolei Advisor oferuje częściej wywiady, czasem recenzje, a także pisarskie i marketingowe porady oraz przegląd najciekawszych artykułów/wydarzeń tygodnia. O self-publishingu pisze też The Guardian, który od niedawna przyznaje wyróżnienie dla najlepszej self-pubowej książki miesiąca. Szukający natchnienia i pisarskich porad powinni zajrzeć na Wise Ink. Warto też zajrzeć na blog Smashwords, gdzie między rzeczami odnoszącymi się bezpośrednio do serwisu znaleźć można bardziej „ideologiczne” komentarze i felietony o self-publishingu. Ogólny problem wszystkich serwisów polega na tym, że wiele porad dostosowanych jest do rynku anglojęzycznego (pn. różne fajne, polecane aplikacje pomagające w pisaniu również skupiają się na tym języku).

Czytanie tego wszystkie może być trochę męczące więc na koniec polecam Ebook Friendly – stronę z obrazkami, komiksami i infografikami dotyczącymi oczywistych tematów.

Sama przeglądam wszystkie te serwisy i zamieszczam u siebie najciekawsze znalezione informacje. Pod każdym moim postem znajdziecie bezpośrednie, zalinkowane źródło. Bardzo mnie denerwuje, gdy różne serwisy podają wyraźnie zaczerpniętą skądś indziej informację, ale nie podają jej źródła lub podają źródło (np. w artykule w „Gazecie Wyborczej”), ale bardzo niedokładnie (bez tytułu, daty, numeru) i bez aktywnego linku. Wierzę, że źródło jest ważne, że linkowanie jest ważne. Zawsze podaję wam informację, gdzie możecie przeczytać więcej na dany temat lub porównać moje wnioski z oryginalnym artykułem. Chciałabym, by inne serwisy również stosowały taką praktykę. (O tym, jak ważne jest źródło, niech świadczy pewien artykuł w Natemat, który okazał się być streszczeniem streszczenia oryginalnej treści. W związku z czym były w nim bzdury i dopiero po dotarciu do oryginału zrozumiałam, o co chodziło.) Nie mówię oczywiście o oryginalnych treściach.

Jeśli chcecie mi polecić jeszcze jakieś fajne strony o podobnej tematyce – piszcie w komentarzu. Dajcie też znać, jeśli chcecie dodać swój serwis, blog czy stronę autorską! A może przydałaby wam się jeszcze inna lista „fachowych” linków?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *