Pozostałe opowiadania


W ciągu lat opublikowałam w czasopismach, antologiach, a także Internecie liczne opowiadania fantastyczne, niezaliczające się ani do cyklu “Mechanofobia”, ani do cyklu o łowcy potworów Zbyszku.

Znajdziecie tu historie:

– bibliotekarki, która nie umiała czytać;

– tamy Kariba i afrykańskiego bóstwa;

– tragicznie przerwanych wakacji;

oraz inne magiczne opowieści.


Bibliotekarka

bibliotekarka silmaris okładka

To historia pewnej niepozornej dziewczyny, z którą jednak nie opłaca się zadzierać. Wiem, co mówię, w końcu ukończyłam bibliotekoznawstwo. ; ) Żadne tajemnice kryjące się między regałami pełnymi ciężkich tomiszcz nie są mi obce, a w tym opowiadaniu paroma się z wami dzielę.

Opowiadanie Bibliotekarka ukazało się w numerze 3(10)/2018 magazynu o fantastyce „Silmaris”. Magazyn można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi.

Bardzo przewrotny jest pomysł na bibliotekarkę, która nie umie czytać, więc nadaje znaczenia ciągom znaków przy pomocy wymyślanych historii. […] Całe opowiadanie ma mroczną, duszną atmosferę, odpowiednią dla olbrzymiej biblioteki, gdzie wstęp jest zakazany z wyjątkiem niewielkiej grupy pracownic, wychowanych do absolutnego posłuszeństwa, tak by nie zadawały pytań i nie próbowały na własną rękę korzystać ze zgromadzonych zasobów.

[…]A dla mistycznego klimatu biblioteki i profesjonalnej bibliotekarki zdecydowanie warto ten tekst przeczytać.

Krystyna Chodorowska, FanPage

Ludzie-strusie

Z mało którego tekstu jestem tak zadowolona jak z tego. Może dlatego, że opowiadanie, choć fantastyczne, głęboko sięga do faktów. Budowa w latach ’50 tamy Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe pochłonęła 86 żyć. Jednocześnie zmusiła kolejne 50 tysięcy do opuszczenia swoich domów. I od samego początku prześladował ją pech, kolejne tragedie, powodzie, burze. Może to rozzłoszczone bóstwa walczyły o zachowanie swego królestwa.

W każdym razie prawie wszystko w tym tekście jest prawdą. Reszta – być może też. Zależy, w co chcecie uwierzyć.

Opowiadanie „Ludzie-strusie” ukazało się w „X. Antologia opowiadań fantastycznych” – zbiorze tekstów wybranych w konkursie z okazji dziesięciolecia „Creatio Fantastica”. Antologia dostępna jest za darmo, w formatach PDF, ePub i Mobi.


To, co stare i zapomniane

W zamierzeniu jest to horror, przede wszystkim jednak zależało mi na stworzeniu nastroju lata, wakacji oraz tego dziwnego momentu w życiu na granicy dzieciństwa oraz dojrzałości. Jest to też opowieść o przyjaźni: głębokiej, pełnej zrozumienia i czułości. I mam nadzieję, że właśnie te elementy docenicie.

Opowiadanie “To, co stare i zapomniane” ukazało się w 1. numerze (lipiec-sierpień 2017) magazynu dla fanów fantastyki „Biały Kruk”. Magazyn można pobrać za darmo w formatach PDF, ePub i Mobi.


Tylko trochę magii

“Tylko trochę magii” to miniaturka o dziewczynie, dla której wielkie sprawy miały wyłącznie proste rozwiązania, a drobne sprawy były magiczne.

Opowiadanie opublikowano w grudniowo-styczniowym 2016/2017 numerze Szortala na Wynos. Magazyn w formacie PDF znajdziecie w serwisie ISSUU. Tekstowi towarzyszy piękna ilustracja autorstwa Ewy Kiniorskiej.


Karaluch w uchu

„Karaluch w uchu” to zbiór sześciu opowiadań fantastycznych, w których bohaterowie zmierzyć się muszą z demonami, potworami i jedną dziewczynką o oczach tak intensywnie brązowych i ciepłych, że aż wydają się czerwone. Przede wszystkim jednak – muszą zwalczyć własne lęki. To zbiór opowiadań o tym, co niezwykłe i groźne, ukryte tuż pod twoim nosem. Strać czujność choć na chwilę, a cię dopadnie.

Zbiór dostępny jest w formie ebooka m. in. w księgarni Virtualo.

Zbiór sześciu opowiadań z pogranicza rzeczywistości i tego, co leży poza jej granicami. Magia, zło czające się na słabych ludzi, potwory, które straszą nie tylko dzieci, a wszystko napisane z dbałością o bohatera, a jednocześnie z dystansem. Autorka powstrzymuje się od ocen, ona przedstawia historię. Ocenę pozostawia czytelnikowi. Lubię.

Siemomysła, recenzja na portalu Lubimyczytać.pl

Zmęczenie

okładka qfant zmęczenie

Choć głównym bohaterem jest policjant, niekoniecznie jest to kryminał – bardziej opowieść o powolnym popadaniu w coraz większe zmęczenie…

Opowiadanie trafiło do numeru 26 (czerwiec 2014) magazynu internetowego QFANT. Magazyn w formacie PDF znajdziecie w serwisie ISSUU. Potem znalazło się także w zbiorze “Karaluch w uchu”.


Kot śpi na szafie

“Kot śpi na szafie” to przesiąknięte smutkiem opowiadanie o zakochaniu, samotności i zagubieniu w niezrozumiałym świecie.

Ukazało się w numerze 4. (sierpień 2014) internetowego magazynu “WeryForma(t)”, związanego z Forum Literackim Weryfikatorium. Niestety magazyn nie jest już dostępny, “Kota” można jednak przeczytać w serwisie Wattpad.

Trywializując, socjopaci mogą być nawet szczęśliwi, o czym poświadczają różne osobistości na wysokich stanowiskach w firmach, urzędach i korporacjach. Ale to nie jest przypadek naszej bohaterki. Ona ma uszkodzone mechanizmy obronne, widzi otoczenie bez tych wszystkich zasłon ‒ utkanych z kultury, przyzwyczajeń, rytuałów czy stereotypów. Jej wrażliwość, ba, nadwrażliwość sprawia, że zanika, zapada się w sobie, kurczy do postaci niemal spirytualnej.

Leszek Pipka, “WeryForma(t) Nr 4, sierpień 2014

Support me on Ko-fi

Większość moich opowiadań dostępna jest za darmo. Jeśli ci się podobały i chcesz mnie za nie wynagrodzić oraz wesprzeć powstawanie kolejnych tekstów, możesz to zrobić w serwisie Ko-fi.