Czytam

Sprawozdanie czytelnicze: „Myślenie architekturą” Peter Zumthor

Po raz kolejny obiecuję sobie, że w swojej pracy będę najpierw myślał o rzeczach prostych i praktycznych, że będę je czynił dużymi, dobrymi i pięknymi, że wykorzystam sposobność, by stworzyć szczególną formę, jak budowniczy, który zna się na swoim rzemiośle.

„Myślenie architekturą” to zbiór esejów Petera Zumthora, architekta nagrodzonego m.in. prestiżową Nagrodą Miesa van der Rohe czy Nagrodą Pritzkera.

Zumthor prezentuje bardzo osobiste, przy tym wręcz poetyckie, podejście do architektury. Jego rozważania cechuje wyjątkowa wrażliwość i łagodność, pełne uwagi pochylenie się nad istotą architektury. Wspomnienia z rodzinnych wycieczek przeplatają się z przywoływaniem cytatów z mistrzów, w słowach autora widać fascynację poruszaną tematyką, ale też wyraźną pokorę i umiejętność odkrywania piękna architektury ciągle na nowo.

To bardzo przyjemnie wydana książka – twarda, materiałowa oprawa skrywa tekst ozdobiony klimatycznymi zdjęciami z pracowni oraz szwajcarskiego domu autora. Zdjęcia te pokazują zarówno miejsce budynków w przestrzeni, ich związek z otaczającą je przyrodą, jak i subtelne szczegóły wnętrza. Momentami skupiają się bardziej na ukazaniu faktur i kolorów niż konkretnej przestrzeni.

Niewątpliwie jest to pozycja głównie dla pasjonatów tematu i samych architektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *