Czytam

Wielkie czytanie Zajdlowych nominacji

Nigdy nie byłam na żadnym konwencie. Od jakiegoś czasu fakt ten mnie strasznie uwierał, aż stwierdziłam, że pora coś z tym zrobić. Padło na Polcon, bo do Torunia mam stosunkowo blisko, termin też umiarkowanie nieodległy. I co najważniejsze – będzie tam trochę osób, które znam, będzie więc okazja do spotkań (i do przyklejenia się do kogoś, jeśli nie będę wiedziała, co ze sobą zrobić ;P).

Skoro Polcon, to oczywiście także Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Przyznam, że się trochę wahałam, czy chcę w głosowaniu brać udział – w końcu wypadałoby w tym celu przeczytać wszystkie nominowane pozycje. Problem polega na tym, że ze współczesną polską fantastyką ciągle się rozmijam, rzadko też zdarza mi się czytać premiery zaraz po ich publikacji. A to oznacza, że w krótkim czasie musiałabym przeczytać baaardzo dużo…

Ostatecznie przeważyły trzy rzeczy. Po pierwsze – jedną z nominacji przeczytałam na początku roku! Jak to mówią, nawet ślepej kurze ziarnko… Po drugie – jedna z pozycji jest króciutka i da się ją szybko połknąć, kolejna zaś okazuje się kontynuacją książki, którą dosyć dobrze mi się czytało, także też powinna pójść raz-dwa. Po trzecie – pochłonął mnie kompletnie entuzjazm.

Jak już jadę na ten Polcon, to na całego, a to oznacza też oddanie głosu! Zapisałam się do „oficjalnego” czytelniczego wyzwania na facebookowej grupie Zew Zajdla i wzięłam się do roboty. A nominowani to:

Powieści

Anna Kańtoch, Niepełnia (Powergraph)
Rafał Kosik, Różaniec (Powergraph)
Marta Krajewska, Zaszyj oczy wilkom (Genius Creations)
Paweł Majka, Wojny Przestrzeni (Powergraph)
Artur Olchowy, Czarownica znad Kałuży (Genius Creations)

Opowiadania

Leszek Bigos, Ecce Homo (w: Smokopolitan 3’2017 (10))
Dawid Cieśla, Diabolus ex Machina (w: Fantazje Zielonogórskie 7)
Marta Kisiel, Szaławiła, (w: Dożywocie / Szaławiła, Uroboros)
Magdalena Kucenty, #Eudajmonia (w: Nowa Fantastyka nr 6’2017 (417))
Przemysław Zańko, Chwała (w: Nowa Fantastyka nr 10’2017 (421))

Pogrubieniem zaznaczyłam te tytuły, które już przeczytałam. Na szczęście zdobycie wszystkich powieści nie stanowiło żadnego problemu, dzięki wspaniałemu wynalazkowi tanich e-booków. Jeśli chodzi o opowiadania, to czekam również na e-booka z antologią, od paru lat regularnie się taka pojawia.

Jak widać idzie mi znacznie lepiej, niż się spodziewałam. Dzisiaj prawdopodobnie zacznę Czarownicę, mam nadzieję, że do końca tygodnia ją skończę i zabiorę za ostatnią powieść, a potem już tylko zostaną mi opowiadania. Niestety czeka mnie po drodze kilka problemów, bo w tym samym czasie będę miała jeszcze jedną książkę z krótkim deadlinem do przeczytania, muszę też do końca czerwca skończyć jedno opowiadanie (a nawet jeszcze nie zaczęłam…oj ciężko to widzę), a także dodać nowy produkt do sklepu. Nazbierało mi się więc sporo zadań w bardzo krótkim terminie… na szczęście Polcon dopiero w połowie lipca. Kto się wybiera i chce spotkać na żywo, ten może mnie łapać. 🙂

Oczywiście o postępach z czytania będę informować na bieżąco – w tym tygodniu pojawią się jeszcze bardzo krótkie wrażenia z pierwszej przeczytanej powieści, a niedługo następne.

PS. Niedawno dodałam mojego bloga do serwisu Bloglovin’. Jeśli macie tam konto, możecie mnie dodać do obserwowanych tutaj.

 

3 komentarze

 • Iwona

  Łał 🙂 Ja chyba chciałabym przeczytać z tej listy jedynie „Niepełnię”, ale wstrzymuję się nieco przed kupnem, bo zaszalałam z Dostojewskim, i mam tyle książek do przeczytania, że sama nie wiem, za co się zabrać w pierwszej kolejności.
  I czemu ja wcześniej nie wiedziałam o Polconie? Może bym inaczej urlop zaplanowała, a Toruń to rzut beretem ode mnie. Tylko tutaj też trochę zdecydowała wizyta teściów, ale i tak mi smutno 🙁

  • Ag

   Może się uda za rok!
   I lepiej czytaj to co masz, a nie sobie kolejkę wydłużasz. Co ty, mną jesteś, żeby tylko kupować nowe książki w nieskończoność? 😉

   Co do książek, to dwie są kontynuacjami innych tytułów, które już czytałam, więc w sumie czemu by nie sięgnąć. Zaś pozostałe są od autorów mi nieznanych, także dobrze mi coś nowego poznać. Zwłaszcza Kańtoch chciałam wreszcie jakąś nadrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *