Czytam

Sprawozdanie z lektury: „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, Piotr Rypson

Mieczysław Berman miał bardzo charakterystyczny styl – fotomontaże, typo-foto, pismo odręczne, kontrast bieli, czerni i czerwieni, umieszczanie napisów na paskach w kontrze, mocne podziały geometryczne. Książka Rypsona nie tylko zbiera w sumie dosyć nieliczne informacje o tym artyście, ale też jest bogato ilustrowana, prezentuje w zasadzie całą twórczość Bermana, dzięki czemu samemu można podziwiać styl książkowych okładek, układów pism i plakatów, a także zaobserwować zmiany, jakie stopniowo zachodziły w jego projektach. Nie zabrakło też miejsca na jeden z artykułów Bermana.

Przede wszystkim książka ma świetną formę. Każdy rozdział zaczyna się od cytatu z samokrytyki, jaką Berman musiał złożyć w 1951 r., następnie umieszczono opis życia artysty w omawianym okresie (najczęściej z dokładnością rok po roku), a na końcu analizę jego twórczości również z tego czasu. Przy czym analiza zaznaczona jest za pomocą kursywy, więc wiadomo, kiedy następuje przejście do następnej części rozdziału. Bardzo mi się ten układ podoba, i wizualnie, i praktycznie, ale na Karakter zawsze można w kwestii zaprojektowania książki liczyć.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *