
Sprawozdanie z lektury: „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, Piotr Rypson
Mieczysław Berman miał bardzo charakterystyczny styl – fotomontaże, typo-foto, pismo odręczne, kontrast bieli, czerni i czerwieni, umieszczanie napisów na paskach w kontrze, mocne podziały geometryczne. Książka Rypsona nie tylko zbiera w sumie dosyć nieliczne informacje o tym artyście, ale też jest bogato ilustrowana, prezentuje w zasadzie całą twórczość Bermana, dzięki czemu samemu można podziwiać styl książkowych okładek, układów pism i plakatów, a także zaobserwować zmiany, jakie stopniowo zachodziły w jego projektach. Nie zabrakło też miejsca na jeden z artykułów Bermana.
Przede wszystkim książka ma świetną formę. Każdy rozdział zaczyna się od cytatu z samokrytyki, jaką Berman musiał złożyć w 1951 r., następnie umieszczono opis życia artysty w omawianym okresie (najczęściej z dokładnością rok po roku), a na końcu analizę jego twórczości również z tego czasu. Przy czym analiza zaznaczona jest za pomocą kursywy, więc wiadomo, kiedy następuje przejście do następnej części rozdziału. Bardzo mi się ten układ podoba, i wizualnie, i praktycznie, ale na Karakter zawsze można w kwestii zaprojektowania książki liczyć.
Zobacz również
„Wydawnictwa wychodzą z szuflady” – raport Instytutu Monitorowania Mediów
25 października 2015
4 komentarze
Marta Niedziałkowska
Zastanawiałam się nad zakupem tej właśnie pozycji, skoro polecasz, to wpisze na listę „do kupienia z Karakteru” 😉 Tylko, że ja mam inną zasadę – kupuję nowe dopiero, jak przeczytam stare 😉
Ag
To w sumie pozycja bardziej do oglądania niż czytania, więc jak lubisz ten styl to będziesz miała na co popatrzeć 🙂 Ja to mam chyba więcej książek Karakteru nieprzeczytanych niż przeczytanych… w tym roku to chyba tylko na zmianę polską fantastykę z Karakterem będę czytać, żeby te co ważniejsze zaległości nadrobić, ech.
Pingback:
Pingback: