Sprawozdanie z lektury: „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, Piotr Rypson

Mieczysław Berman miał bardzo charakterystyczny styl – fotomontaże, typo-foto, pismo odręczne, kontrast bieli, czerni i czerwieni, umieszczanie napisów na paskach w kontrze, mocne podziały geometryczne. Książka Rypsona nie tylko zbiera w sumie dosyć nieliczne informacje o tym artyście, ale też jest bogato ilustrowana, prezentuje w zasadzie całą twórczość Bermana, dzięki czemu samemu można podziwiać styl książkowych okładek, układów pism i plakatów, a także zaobserwować zmiany, jakie stopniowo zachodziły w jego projektach. Nie zabrakło też miejsca na jeden z artykułów Bermana.

Przede wszystkim książka ma świetną formę. Każdy rozdział zaczyna się od cytatu z samokrytyki, jaką Berman musiał złożyć w 1951 r., następnie umieszczono opis życia artysty w omawianym okresie (najczęściej z dokładnością rok po roku), a na końcu analizę jego twórczości również z tego czasu. Przy czym analiza zaznaczona jest za pomocą kursywy, więc wiadomo, kiedy następuje przejście do następnej części rozdziału. Bardzo mi się ten układ podoba, i wizualnie, i praktycznie, ale na Karakter zawsze można w kwestii zaprojektowania książki liczyć.

4 myśli na temat “Sprawozdanie z lektury: „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, Piotr Rypson

  1. Zastanawiałam się nad zakupem tej właśnie pozycji, skoro polecasz, to wpisze na listę „do kupienia z Karakteru” ;) Tylko, że ja mam inną zasadę – kupuję nowe dopiero, jak przeczytam stare ;)

    1. To w sumie pozycja bardziej do oglądania niż czytania, więc jak lubisz ten styl to będziesz miała na co popatrzeć :) Ja to mam chyba więcej książek Karakteru nieprzeczytanych niż przeczytanych… w tym roku to chyba tylko na zmianę polską fantastykę z Karakterem będę czytać, żeby te co ważniejsze zaległości nadrobić, ech.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.