Czytam

QuickRage – Kobiety na kartach historii

Dalej kupić można poetycki pakiet BookRage, ale dla tych, którzy wolą trochę inny typ literatury wystartował właśnie nowy QuickRage – Kobiety na kartach historii. Zasady są podobne do tych z BookRage’a. Za pakiet e-booków płacimy tyle, ile chcemy, a jeśli wpłacimy więcej niż średnia, dostaniemy dodatkowe tytuły, ale na podjęcie decyzji mamy tylko tydzień, nie dwa.

W pakiecie znajdziecie następujące książki:

Zrzut ekranu 2016-01-26 o 12.58.15

 

„Boginie zła” Przemysława Słowińskiego – Sylwetki kilkudziesięciu kobiet, które zasłynęły w historii jako wyjątkowo okrutne, żądne władzy, dokonujące wątpliwych moralnie wyborów. Galerię postaci otwiera Kleopatra i Lukrecja Borgia, a zamykaPatricia Hearst. Oprócz kobiet kojarzonych z władzą i polityką, jak Katarzyna Wielka, Wanda Wasilewska, Mata Hari, Magda Goebels czy Eva Peron, znajdują się tu sprawczynie zuchwałych napadów czy aktów terrorystycznych.

„Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadu” Przemysława Słowińskiego – Barwny korowód kobiet, które zasłynęły dzięki swojej działalności wywiadowczej. Są wśród nich agentki, które zajmowały się szpiegostwem z pobudek patriotycznych, jak Elżbieta Zawacka lub Noor Ynayat Khan, ale i takie, które stały się narzędziem uprawiających politykę mężczyzn. Jedne szukały przygody, jak Elsbeth Schragm’ller czy Coco Chanel, inne łatwej drogi do fortuny, jak Karolina Rzewuska (Sobańska), jeszcze inne zemsty, jak Violette Szabo czy Izabella Horodecka. Sprawdzoną metodą zdobywania tajnych informacji był seks, o czym doskonale wiedzieli agenci wszystkich wywiadów świata. Ale kobieta – szpieg to nie tylko seks. Historia wywiadu i kontrwywiadu pełna jest pań podejmujących niebezpieczne zadania i ryzykujących życie.

„Ulrike Meinhof. Terror, sex i polityka” Przemysława Słowińskiego i Danuty Uhl-Herkoperec –Biografia legendarnej terrorystki, ikony walki z kapitalizmem, współzałożycielki ultralewicowej organizacji Frakcja Czerwonej Armii. Jak wiele europejskich terrorystek lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Ulrike Meinhof była intelektualistką, głęboko poruszoną niesprawiedliwością społeczną. W swoich artykułach przemawiała głosem całego pokolenia, które nie mogło zaakceptować faktu, iż niemieckie społeczeństwo zdaje się nie pamiętać o swojej nazistowskiej przeszłości. Była lewicową aktywistką i do dziś nie jest jasne, dlaczego przekroczyła granicę oddzielającą społeczne zaangażowanie od fanatyzmu. Pewnego dnia porzuciła rodzinę i dziennikarską karierę, by przyłączyć się do radykalnej organizacji terrorystycznej, walczącej z niemieckim rządem nielegalnymi i brutalnymi metodami. Z tzw. grupą Baader-Meinhof przez ponad sześć lat prowadziła partyzantkę miejską – kradła samochody, napadała na banki, podkładała bomby. Zakończyła życie w więziennej celi, popełniając samobójstwo w 1976 roku. Autorzy książki próbują odpowiedzieć na pytanie, kim była Ulrike Meinhof. Zaślepioną idealistką czy burżujką o skrzywionej psychice? Czy naprawdę była przywódczynią grupy terrorystycznej? Czy paradoksalnie musiała wyrzec się własnego człowieczeństwa, by walczyć w jego obronie? Tło narracji stanowi historia podzielonych Niemiec, która wpłynęła na rozwój ruchu rewolucyjnego i na jego liderów, m.in. Andreasa Baadera, Gudrun Ensslin czy Holgera Meinsa.

Klienci, którzy wpłacą powyżej średniej ceny pakietu, otrzymają dwie dodatkowe pozycje:

“Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze” Przemysława Słowińskiego – Książka Przemysława Słowińskiego przedstawia sylwetki słynnych mężczyzn, którzy w swoim czasie wpływali na losy świata, oraz ich żon, kochanek i powiernic. Są wśród nich politycy, rewolucjoniści, przywódcy państw, przy czym wielu było okrutnymi tyranami czy wręcz zbrodniarzami. Otaczały ich kobiety, często zyskując ogromne wpływy, a nierzadko przejmując ster rządów. Tak było na przykład z Evitą Peron czy Eleną Ceausescu.Niektóre z nich pozostawały pozornie w cieniu, jednak za kulisami odgrywały szczególną rolę. Przykładem jest chociażby Nadieżda Krupska ? żona i sekretarka Lenina ? uznawana za współorganizatorkę rewolucji październikowej.Towarzysząca do końca Hitlerowi Ewa Braun czy Magda Goebbels, która wraz z dziećmi pozostała u boku prominentnego męża, a także opętana miłością do Duce Clara Petacci, wolały zginąć ? tak jak mężczyźni ich życia ? niż żyć bez nich.Zaszczyty i luksusy miały często wysoką cenę, jednak najwyraźniej władza jest dla wielu kobiet największym afrodyzjakiem…

“Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki” Elwiry Watały – Poruszające biografie kobiet, które los zetknął z największym tyranem XX wieku. W pierwszej części książki autorka przedstawia luksusowe życie kochanek Stalina i żon kremlowskich prominentów. Barwnie opisuje, jak żyła czerwona elita na Kremlu, w podmoskiewskich daczach i w słynnym Domu nad Rzeką Moskwą. W części drugiej autorka pokazuje, że ogromne przywileje nie były dane na zawsze – dotychczasowe faworyty stawały się ofiarami czystek tylko dlatego, że ich mężowie stracili poparcie Stalina. Niesłuszne oskarżenia, wymuszane torturami zeznania, sfingowane procesy kończyły się zawsze tak samo: aresztowanie i skazanie. Ostatnia część – to wstrząsający obraz życia w stalinowskich łagrach.

A zapłata powyżej 25zł gwarantuje otrzymanie jeszcze jednej książki:

“Córka Stalina. Chciała być kochaną” Elwiry Watały – Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej – jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej kobiety. Wychowana w luksusach „czerwona księżniczka”, a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu, skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny, trudne lata ponownej emigracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *