Rynek książki

Your Next Read – znajdź lekturę (podobną do poprzedniej) dla siebie!

UWAGA! Zaktualizowaną wersję tego artykułu znajdziecie tutaj: ReadUpNext – wyszukiwarka podobnych książek.

Ostatnio pisałam o serwisie WhichBook, który umożliwia wyszukiwanie książki z zależności od ich „nastroju” lub konkretnych elementów, a także typu postaci czy miejsca akcji. Pomysł mi się spodobał, choć nie był jeszcze do końca tak zrealizowany, jakbym chciała. W poszukiwaniu czegoś podobnego trafiłam na Your Next Read.

Your Next Read zaplusował u mnie przede wszystkim tym, że nie muszę się logować ani zakładać wirtualnej biblioteczki – jedną już mam, nie chce mi się wklepywać wszystkiego od początku. Oczywiście możemy połączyć YNR z GoodReads lub założyć nowe konto, najważniejsze jednak, że możemy od razu wpisać tytuł/autora w wyszukiwarkę i zacząć przeglądanie pozycji „podobnych do”.

Bo idea jest taka, by odnaleźć książki podobne do tych, które już przeczytaliśmy i polubiliśmy. Na próbę podałam Nakręcaną dziewczynę Paolo Bacigalupiego, moje zeszłoroczne odkrycie, w którym całkowicie się zakochałam. Oto co dostałam:

YNR1

Same wyniki wyszukiwania pokazują nie tylko wpisaną książkę, ale też inne książki tego samego autora (Zatopione miasta mam już kupione) oraz parę pochodnych – Neuromancera czytałam, Marsjanina czytałam, natomiast Atwood i Stephenson gdzieś mi się przewinęli – początek wygląda więc obiecująco, zaprezentowane książki wydają się trafiać w mój gust.

Zajrzyjmy teraz w konkretne rekomendacje dla Nakręcanej dziewczyny:

YNR2

Niestety, książka Bagicalupiego jest – jak widać – jedyna w swoim rodzaju, bo w propozycjach znalazły się tylko dwa inne tytuły, z czego jeden tego samego autora. Możemy za to sami dodać nową propozycję.

Spróbujmy z inną książką, Marsjaninem Weira:

YNR3

Tym razem podpowiedzi jest całkiem sporo, w tym przeczytana przeze mnie Droga  McCarthy’ego i Wool Howeya, do której też się bardzo powoli przymierzam, a także Three-Body Problem Cixin Liu, o której nigdy nie słyszałam. Po kliknięciu na okładkę dany tytuł trafia na środek wykresu, a wokół niego pojawiają się kolejne propozycje. W ten sposób można klikać i klikać i zagłębiać się w kolejne książki. A obok każdej znajdziemy krótki opis fabuły oraz recenzje zaciągnięte z Amazona (i przycisk do wydania papierowego na Amazonie).

Twórcy strony mieli dosyć dobry pomysł na przedstawienie powiązań między książkami, ale nie zrealizowali go zbyt dobrze. Okładki są małe i w niskiej rozdzielczości, przez co często nie można odczytać ani tytułu, ani autora. Ogólnie mam wrażenie, że designowi serwisu przydałoby się mocne odświeżenie. Z jakiegoś powodu jedna z propozycji nigdy nie chce się wczytać, co widzicie na powyższych screenshotach. Nie udało mi się też pojąć działania funkcji MyMaps, bo gdy próbuję taką stworzyć, jestem odsyłana z powrotem na stronę główną… Zresztą przykładowa mapka też jest bardzo nieczytelna:

YNR5

You Next Read korzysta z bazy Amazonu, co oznacza, że wyszukiwanie polskich książek jest kłopotliwe. Takiego Wiedźmina znajdziemy tylko pod angielskim tytułem, ale już książki Katarzyny Bondy możemy wpisać po polsku. Niestety nie pokazują się przy nich żadne rekomendacje.

Serwis głównie utwierdził mnie w przekonaniu, że powinnam w końcu sięgnąć po tych paru wypatrzonych wcześniej autorów. Natomiast korzystałoby się z niego znacznie przyjemniej, gdyby był troszkę ładniejszy i nie pozostawiał kliknięć w „zaloguj przez Twittera” tudzież „stwórz MyMaps” bez odpowiedzi.

Brak komentarzy

  • Iwona Magdalena

    Wydaje mi się, że najlepsze rekomendacje i tak dają znajomi 😉 I przypadkowe lektury 😀
    I jak patrzę na screeny, to fakt, wygląda to nieco topornie – szczególnie ta mapka. Brakuje mi jednak systemu rekomendacji w BookLikes, albom ślepa jakaś (bo chciałabym mieć wszystko w jednym miejscu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *