Which book – znajdź lekturę dla siebie!

Małż podesłał mi linka do ciekawej strony – Which Book – która za pomocą prostych narzędzi pozwala na odnalezienie książki o pożądanych przez nas cechach. W katalogu znajdują się oczywiście tylko książki w języku angielskim, ale jak się za chwilę przekonamy, jest to problem, który można obejść.

Cech możemy wybrać maksymalnie cztery i za pomocą „suwaka” ustalić stopień ich nasilenia. Możemy zadecydować, czy chcemy przeczytać coś smutnego lub wesołego, coś łatwego czy wymagającego myślenia, coś bez scen erotycznych albo wręcz przeciwnie! Pełną listę opcji znajdziecie na screenie poniżej:

Zrzut ekranu 2015-05-27 o 15.16.49

Poza tym możemy też określić, czy zależy nam na e-booku, audiobooku czy książce drukowanej. Możemy też wybrać książkę na podstawie występujących w nich postaci, tego gdzie się rozgrywają lub jaki mają rodzaj fabuły (np. konflikt, sukces mimo przeciwności, dużo zwrotów akcji itp.). Jak widać moje dosyć szczegółowe wymagania spełniała tylko jedna pozycja:

Zrzut ekranu 2015-05-27 o 15.19.40

Każda książka posiada streszczenie oraz profil, dzięki czemu wiemy, jakie inne cechy poza czterema przez nas wybranymi posiada. Możemy też wyszukiwać tytuły na zasadzie „podobne do”. Przycisk „Buy” zaprowadzi nas na stronę Amazona, natomiast „Borrow” – do listy brytyjskich bibliotek.

Zrzut ekranu 2015-05-27 o 15.22.05

Which Book stworzone zostało przez Opening the Book, firmę zajmującą się szkoleniem bibliotekarzy oraz projektowaniem wnętrz bibliotek oraz mebli dla nich. Dlatego wyszukiwarka tytułów połączona jest z bazami bibliotek w UK, dzięki czemu łatwo można namierzyć, gdzie najbliżej nas daną pozycję zdobędziemy. Jeśli nie mieszkamy w UK – nie wszystko stracone! Strona odeśle nas do WorldCata, gdzie klikając w kolejne linki (z WorldCata do NUKAta, z NUKATa na stronę biblioteki właściwej…) w końcu dotarłam do informacji, iż polską edycję poszukiwanej książki mogę wypożyczyć np. na Koszykowej.

Zrzut ekranu 2015-05-27 o 15.27.43

Fajna rzecz i trochę się nią pobawię, bo czasem szukam jakiegoś tytułu, w którym pojawiałoby się z X w zestawieniu z Y i za nic nie wiem, jak taką rzecz znaleźć. Szkoda, że Which Book nie ma jeszcze podziału na gatunki literackie albo czegoś bardziej nastawionego na fantasy/sci-fi w rodzaju wilkołaki/wąpierze/kosmici/cyborgi.

Dajcie znać, czy znaleźliście coś ciekawego dla siebie :)

3 myśli na temat “Which book – znajdź lekturę dla siebie!

  1. No patrz, wczoraj też trafiłam na tę stronkę i bawiłam się chyba z kwadrans. Warto dodać, że oprócz klimatu można jeszcze szukać po pożądanym protagoniście, fabule albo świecie :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.