Piszę

Wattpad – krótka instrukcja obsługi

Krótki ilustrowany poradnik jak dodać tekst na Wattpadzie, jak dodać okładkę, obsadę, dedykację i jak edytować.

UWAGA! Od teraz o pomoc można prosić Polskich Ambasadorów Wattpada! Szczegóły tutaj.

Ok, zauważyłam, że trochę osób trafia na mojego posta o Wattpadzie szukając informacji, jak dodać tam tekst, okładkę albo obsadę. Oto więc krótki poradnik dla zagubionych.

EDIT: Ludzie, nie pracuję w Wattpadzie. Skąd mam wiedzieć, czemu nie działa wam funkcja X czy Y. Skorzystajcie z pomocy na stronie Wattpada albo wyślijcie im maila. Albo chociaż przeczytajcie wcześniejsze komentarze pod tym postem.

Jak dodać opowiadanie

By dodać tekst, kliknij w „Twórz”, a następnie „+ new story”.

jak dodać opowiadanie wattpad

Otwiera nam się strona z informacjami o nowym projekcie – na razie jeszcze nie piszemy tekstu właściwego, ale uzupełniamy podstawowe dane. Jeśli chcemy dodać okładkę z dysku, nie będzie z tym problemu – klikamy na „Add a cover”, a następnie „Upload cover”. Natomiast jeśli chcemy skorzystać z generatora okładek, musimy poczekać, bo na razie opcja „Create cover” jest wyszarzona. Dodajemy też opis:

jak dodać opowiadanie wattpad 2

Dalej wybieramy kategorię z listy i język (jest polski do wyboru) oraz prawa autorskie. Zauważyłam, że nie da się skopiować fragmentów tekstu ze strony – nie wiem, czy działa to tylko przy tekstach z „Wszelkie prawa zastrzeżone” czy też przy tych na CC. Klikamy „save changes”.

kategoria, język, prawa, wattpad

I dostajemy następujący widok:

opowiadanie wattpad

Jak edytować opowiadanie

Przycisku „Edytuj opowiadanie” używamy, jeśli chcemy zmienić dane, które przed chwilą wprowadziliśmy, czyli tytuł, okładkę, opis, prawa autorskie itp. Jeśli chcemy usunąć tekst, opcję tę znajdziemy pod trzema kropeczkami obok „edytuj” (jakby nie można było dać symbolu kosza na śmieci czy czegoś logiczniejszego…). By dodać tekst, klikamy na „Untitled Part 1”.

Idea Wattpada jest taka, by dodawać opowiadania/powieści we fragmentach. Jeśli więc dysponujesz dłuższym tekstem lub jesteś w trakcie pisania, podziel go na w miarę równe rozdziały/części i publikuj w regularnych odstępach czasu. Na potrzeby tego posta dodaję krótkie opowiadanie, więc wkleję do do edytora całe na raz.

Otworzy nam się następujący edytor:

jak edytować opowiadanie wattpad

Na środku, w miejsce „Untitled part 1”, wpisujemy tytuł rozdziału/części albo jej numer – ja wpiszę tytuł opowiadania, bo ma ono tylko jedną część. Możemy albo wkleić wcześniej napisaną treść do edytora, albo pisać bezpośrednio na stronie. Klikając na obrazek z górą możemy dodać zdjęcie (ale tylko podając URL, nie z dysku) albo, klikając na obrazek z kamerą, dodać link do filmiku na YouTube. Każdą nowo dodawaną część/rozdział tekstu możemy więc wzbogacić o dodatkowe elementy. Niedawno wprowadzono nowy edytor i ma on jedną, bardzo dużą wadę – nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych, w związku z czym nasze opowiadanie nie wygląda zbyt pięknie.

Jak dodać obsadę

Dodatkowe opcje znów znajdziemy pod symbolem „…” w prawym górnym rogu. Tu możemy skasować część, ustawić, czy tekst jest dostępny publicznie czy prywatnie, dodać link (na przykład do swojego bloga), a także dodać obsadę. W odpowiednie okienka wpisujemy nazwisko aktora, a obok imię naszej postaci, po czym klikamy przycisk „obsada” (bo nie można było tego nazwać „dodaj” albo „zapisz” dla ułatwienia…). Czynność powtarzamy, aż wypiszemy wszystkich członków One Direction.

jak dodać obsadę wattpad

jak dodać obsadę wattpad 2

Gdy wszystko jest dodane, klikamy ewentualnie „Zapisz i podejrzyj” – by wiedzieć, jak opowiadanie będzie się prezentować na stronie – a następnie „Publikuj”.

Jak dodać okładkę z generatora

To teraz cofamy się do „Twórz”, bo udostępniły nam się nowe funkcje. Klikamy na dopiero co dodane opowiadanie oraz „Edytuj”. Tadam! Po publikacji możemy zmienić okładkę na zrobioną w generatorze! Klikamy „Create cover”:

jak dodać okładkę wattpad

Do wyboru mamy trochę teł z losowymi widoczkami na miasto, kwiatkami albo zakrwawioną szmatą. Tajemniczy napis „lato” (na screenie zmieniony już na Montserrat Alternates) to nazwa używanego fontu – klikając na niego możemy go zmienić, ale, jak łatwo się domyślić, polskie litery są niekochane. Dziwny kwadracik obok „lata” to zmiana koloru napisów. Możemy też powiększyć/pomniejszyć tytuł, ale z jakiegoś powodu przesuwa się od wtedy w prawo, zamiast pozostawać wyśrodkowanym. Generalnie zbyt wielu opcji to tu nie ma i nie powalają na kolana… Klikamy zapisz albo anuluj, jeśli zdamy sobie sprawę, że w Paincie sklecimy coś ładniejszego.

generator okładek wattpad

Jak dodać dedykację

Wracamy do „Edytuj”. Na samym dole pojawiła nam się nowa opcja – „bieżąca seria” lub „complete”. Ta pierwsza ustawia się automatycznie, drugą wybieramy, gdy już opublikujemy całe opowiadanie. Klikamy zapisz i wracamy do strony projektu. Klikamy „+ nowa część”, by dodać kolejny rozdział, albo klikamy tytuł poprzedniego rozdziału, by wprowadzić poprawki. I to teraz zrobimy, bo również tam pojawiła się nowa funkcjonalność – możemy dedykować nasze dzieło innemu użytkownikowi (opcja ukryta w „…”). Niestety nie możemy dedykować opowiadania mamie  ani jakiejś losowej osobie, która konta na Wattpadzie nie posiada.

jak dodać dedykację wattpad

I to tyle. Wattpad na pierwszy rzut oka wydaje się łatwy w obsłudze, ale czasem jakaś funkcja ukryta jest w dziwnym miejscu (naszukałam się na przykład zmiany statusu opowiadania na „zakończone”…) albo pojawia się dopiero po dodaniu tekstu, choć nie widzę ku temu żadnego uzasadnienia. W końcu nie pomaga niezbyt udane tłumaczenie na język polski.

Jak ktoś jest zainteresowany, to tutaj znajduje się mój profil na Wattpadzie.

komentarzy 169

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: