Rynek książki

Najpopularniejsze e-booki i nowe funkcjonalności – Virtualo podsumowuje I kwartał 2015

Virtualo opublikowało trochę nowych statystyk dotyczących sprzedaży e-booków w sklepach internetowych należących do sieci dystrybucji Virtualo, współpracy z wydawnictwami i liczby dostępnych e-booków w pierwszym kwartale 2015 r. – i optymistycznie ogłosiło, że prawdopodobnie wartość rynku e-booków w Polsce przekroczy w tym roku 60 mln zł.

Ale zanim przejdziemy do statystyk, warto wspomnieć o nowych rozwiązaniach w księgarni Virtualo. W komunikacie prasowym mowa o wprowadzeniu sprzedaży e-bookowych pakietów, dzięki którym możemy na raz kupić całą serię. Tyle że po wejściu na stronę nie bardzo widzę, gdzie te pakiety są, więc jeśli korzystaliście z tej funkcji – dajcie znać. Możemy także wyszukiwać po seriach wydawniczych. Pojawiło się też rozwiązanie podobne do tego znanego z Amazonu – możliwość przeczytania darmowego fragmentu w przeglądarce, bez pobierania pliku na dysk. Nowinki na pewno ucieszą miłośników e-booków, gdyż uporządkowanie serii wydawniczych i wygodne przeglądanie fragmentów znajdowały się wśród pożądanych i wyczekiwanych funkcjonalności.

Pod koniec marca 2015 w ofercie Virtualo znajdowało się ponad 38 300 e-booków, ponad 2 700 audiobooków i ponad 1 000 gazet, magazynów i tygodników w wersji elektronicznej opublikowanych przez 580 wydawnictw. Od początku roku udało się też nawiązać współpracę z 20 nowymi wydawnictwami, np. z wydawnictwem Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana – Dowody Na Istnienie oraz z Tygodnikiem Powszechnym. Virtualo zapowiada też rychłe pojawienie się mang w ofercie.

„Patrząc na bieżący rok z perspektywy 2014 i analizując wyniki sprzedaży po I kwartale 2015 widzimy, że polski rynek e-booków wciąż systematycznie rośnie. Książki elektroniczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, chętnie korzystamy z nowoczesnej, mobilnej formy czytania. Polski rynek e-książki jest aktualnie jednym z najprężniej rozwijających się segmentów w Europie i mam nadzieję, że uda nam się utrzymać wysoką dynamikę wzrostu” – komentuje Robert Rybski, Prezes Virtualo.

Virtualo przygotowało też od początku roku wersje elektroniczne (format EPUB i MOBI) dla 325 książek, które wcześniej nie były w tej formie dostępne. Warto też wiedzieć, że średnia cena e-booka zakupionego w I kwartale 2015 r. wyniosła 21,90 zł.

Podano także, jakie e-książki na początku 2015 r. cieszyły się największym powodzeniem: kryminały (18% całościowej sprzedaży), literatura piękna i obyczajowa (16 %), fantastyka (11%), erotyka i romans (9%), literatura faktu (9%). Jeśli chodzi o najpopularniejsze tytuły, bo były to:

  • „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego;
  • „Ciemniejsza strona Greya” i „Nowe oblicze Greya” EL James;
  • „Starość Aksolotla” Jacka Dukaja;
  • „Blackout” Marca Elsberga.

Pełną listę książek znajdziecie na poniższej infografice:

Infografika Virtualo nt. sprzedaży e-booków w I kwartale 2015
Infografika Virtualo nt. sprzedaży e-booków w I kwartale 2015

Virtualo pochwaliło się też nowymi projektami, m. in. startem współpracy z Allegro, z okazji której wydano „Starość aksolotla” Jacka Dukaja, dostępną tylko w formie elektronicznej i w przystępnej cenie. Dzięki tej współpracy możemy też przedpremierowo kupić „Oko Jelenia. Sowie zwierciadło” Andrzeja Pilipiuka z niepublikowanym wcześniej opowiadaniem „Reputacja”.

Więcej w komunikacie prasowym „Sprzedaż e-booków idzie w górę. Virtualo podsumowuje pierwszy kwartał 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *