Rynek książki

E-bookowe podsumowanie roku 2014 od Virtualo

Virtualo opublikowało komunikat z podsumowaniem zeszłego roku, a w nim trochę liczb:

rynek_e_bookow_infografika_virtualo

Rok 2014 zdecydowanie wzmocnił pozycję e-booków na rynku książki w Polsce. Wielkość sprzedaży książek elektronicznych w ciągu minionych 12 miesięcy firma Virtualo oszacowała na 40 mln zł netto. W ofercie największego dystrybutora e-książek dostępnych było ponad 37 tys. tytułów. Dobra dynamika wzrostu, rosnąca dostępność tytułów w wersji elektronicznej oraz efektywna współpraca z wydawnictwami i partnerami pozwoliła firmie zakończyć z sukcesem kolejny rok na rynku publikacji elektronicznych.

W 2014 roku liczba tytułów dostępnych w księgarni dystrybutora wzrosła w stosunku do 2013 roku o 19 %. W ofercie Virtualo pod koniec 2014 r. dostępnych było ponad 37 tys. książek w wersji elektronicznej oraz ponad 2 tys. audiobooków.

Poza tym Virtualo przypomniało o stworzonym przez siebie raporcie dotyczącym rynku e-książki w Polsce, który omawiałam tutaj, a także akcji Czytnikoliczenie, o której pisałam tutaj. Wśród największych sukcesów zeszłego roku znalazła się też akcja  Wirtualna Czytelnia Starbucks, „E-book też książka” – brali w niej udział popularni autorzy – oraz wrześniowe bitwy e-book kontra audiobook. Na ten rok Virtualo również zapowiedziało atrakcje:

Chcemy jeszcze aktywnie niż do tej pory promować e-czytelnictwo i przekonywać tych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z e-bookami, że warto sięgnąć po e-książki, gdyż to, co naprawdę się liczy to treść, a nie forma. Czekają nas nowe projekty i nowe wyzwania, którymi chcielibyśmy zaskoczyć e-czytelników.

Z podsumowania dowiedzieliśmy też, jakie e-booki były kupowane najczęściej – tu chyba żadnych zaskoczeń nie ma, królują kryminały i „Gniew” Miłoszewskiego. Zaraz za nim znajdują się „Sześć lat później” Harlana Cobena i „Czarna lista”, autorstwa Fredericka Forsytha. Poza kryminałami czytnikowcy chętnie sięgali po powieści obyczajowe i prozę („Zdrada” Paulo Coelho, „Grand” J.L. Wiśniewskiego, „Wilk z Wall Strett” Jordana Belforta), literaturę faktu („Einstein. Jego życie, jego wszechświat” Waltera Isaacsona, „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” Alexandry Richie, „MASA. O kobietach polskiej mafii” Artura Górskiego) i fantastykę („Marsjanin” Andy’ego Weira, „Droga królów” Brandona Sandersona, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins). Część z tych książek znajdziemy też w zestawieniu kandydatów do Bestsellerów Empiku, najwyraźniej więc gusta czytających książki oraz e-booki nie różnią się wiele.

Komunikat prasowy „Kolejny dobry rok dla rynku e-booków. Virtualo podsumowuje 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *