Rynek książki

CopyCampowa edycja Bookrage’a

Od wczorajszego wieczoru dostępna jest nowa edycja BookRage – akcji, w której za pakiet e-booków płacimy tyle, ile chcemy, a pieniądze dzielone są (również wg naszego uznania) między autorów, twórców serwisu i Fundację Nowoczesna Polska. Książki można zakupić na stronie BookRage.

Tym razem jest to specjalna edycja, związana z konferencją CopyCamp, która odbędzie się w dniach 6-7 listopada w Warszawie. To obowiązkowa impreza dla wszystkich zainteresowanych kwestiami prawa autorskiego

Z tej okazji, wraz z Fundacją Nowoczesna Polska przedstawiamy specjalną edycję BookRage, zawiera książki z esejami o współczesnej kulturze, grach, internecie i bezpieczeństwie, a także ogólnie rozumianym postępie. Wśród nich m.in. po raz pierwszy po polsku książka gościa CopyCampu – Cory’ego Doctorowa, zatytułowana „Kontekst”.

1012686_374565702703106_5297056514449715944_n

Książki dostępne w pakiecie to:

„Bez dubbingu”, Maciej Parowski – Oryginalne wydanie „Bez dubbingu” (MAW 1978) to pierwsza książka Macieja Parowskiego. Jak większość następnych tomów powstała z tekstów pisanych do gazet, głównie do studenckiego tygodnika „Politechnik” w latach 1969-1978, do rubryki „ Z pozycji gaduły”. W 1977 roku autor zmienił „Politechnik” na „Razem”, nadal publikując jednak również w „Politechniku”. Ostatecznie Polska po szesnastomiesięcznym karnawale solidarności wylądowała na osiem lat w poście stanu wojennego, a „Politechnik”, zamknięto.

„Jeśli zginiesz w grze, zginiesz naprawdę”, Michał Radomił Wiśniewski – Zbiór felietonów Michała Radomiła Wiśniewskiego dotyczących gier komputerowych i okolic.

Nazywam się Michał Radomił Wiśniewski, jestem pisarzem (powieść Jetlag, 2014), publicystą (Kawaii, Arigato, Nowa Fantastyka, Gazeta Wyborcza i wiele innych) i blogerem (mrw.blox.pl, jetlag.com.pl). Jestem także graczem. Nie hardkorowym, ale i nie każualowym. Idę swoją drogą, z przekory często omijając popularne tytuły. Interesuje mnie wszystko, co dzieje się na granicy – gatunków, kultur i mediów. Lubię śledzić, jak popkultura rozmawia ze sobą – i z odbiorcą. Napisałem o tym trochę tekstów – i one właśnie stanowią treść tego zbioru. I wierzę, że jeśli się zginie w grze, to się zginie naprawdę.”

„Książka jako towar, książka jako znak”, Marcin Rychlewski – To według profesor Bogumiły Kaniewskiej: Książka Marcina Rychlewskiego stanowi śmiałą i nowatorską próbę rewitalizacji tradycyjnej socjologii literatury, dostosowanej na potrzeby współczesnego rynku wydawniczego. Do najciekawszych wątków książki należy zaliczyć redefinicję obiegów literackich (traktowanych jako »obiegi książkowe«) oraz koncepcję odbiorcy, będącego zarazem empirycznym czytelnikiem, konsumentem, a nierzadko również internetowym recenzentem. Na uwagę zasługuje także analiza reklamowych not wydawniczych, stanowiących rodzaj interpretacji i będących jednocześnie swoistą manipulacją ze strony wydawców, kształtującą coś, co autor nazywa »prerecepcją«.

„Media, wersja beta”, Mirosław Filiciak – Słowami profesora Marka Krajewskiego: Książkę Mirosława Filiciaka można czytać w sposób co najmniej dwojaki. Po pierwsze jako pogłębioną analizę relacji zachodzących dziś pomiędzy mediami, jako refleksję na temat sposobów ich używania przez odbiorców oraz kulturowych i społecznych konsekwencji przeobrażeń, jakim ulega system medialny. Po drugie jako tekst zawierający propozycję znaczącej korekty w sposobie uprawiania nauk humanistycznych, propozycję detronizującą tekst jako podstawowy przedmiot analiz na rzecz przyglądania się społecznym praktykom, technologiom, działaniom aktorów jako czynnikom odpowiedzialnym za formowanie się określonego porządku społecznego i kulturowego”.

„Kontekst”, Cory Doctorow – „Cokolwiek teraz robisz, odłóż to i otwórz tę książkę na stronie 190. Rozdział o tym, jak Cory Doctorow, bywały w Internecie i znający wszystkie sztuczki, jednak dał sobie wykraść swoje hasło do Twittera, to lektura obowiązkowa dla każdego. Nie wmawiaj sobie, że jesteś ostrożny i się na tym znasz, bo on też jest ostrożny i też się na tym zna. A co gorsza, mogą wykraść ci coś poważniejszego od hasła do Twittera. Dostęp do rachunku bankowego? Sieci korporacyjnej? Archiwum w chmurze, na którym trzymasz osobiste zdjęcia? Przeczytaj, jak łatwo to stracić. A jak już przeczytasz to – polecam resztę książki” – pisze Wojciech Orliński o zbiorze esejów Cory’ego Doctorowa, „Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *