Rynek książki

Młodzi wolą książki papierowe – bo e-booki są za drogie!

Badania przeprowadzone dla The Bookseller pokazały, że – mimo obiegowych opinii o młodzieży wolącej świat wirtualny od rzeczywistego – młodzi ludzie wolą książki drukowane od e-booków i audiobooków. Tak przynajmniej twierdzi 73% przepytanych w wieku 16-24 lat. 31% ankietowanych nie kupuje e-booków w ogóle. Tylko 27% stwierdziło, że woli książki elektroniczne od papierowych.

Co ciekawe, głównym powodem przedkładania wersji fizycznej nad elektroniczną jest… cena. Młodzi Brytyjczycy twierdzą, że e-booki są za drogie – 70% z nich stwierdziło, że 6,99£ to rozsądna cena za książkę drukowaną w miękkiej oprawie, ale tylko 10% dałoby tyle samo za e-booka. 43% przebadanych powiedziało, że e-książka powinna kosztować mniej niż 3,00£, a 27% – że pomiędzy 3,00-5,00£. Jednocześnie 37% zapłaciłoby za paperback pomiędzy 5,oo-7,00£, a 35% – pomiędzy 3,00-5,00£.

Badanie dotyczyło też zwyczajów zakupowych. 75% respondentów kupuje w Amazonie, ale podobna grupa (73%) kupuje także w tradycyjnych księgarniach sieciowych. 37% zaopatruje się w lektury w supermarketach, 37% – w charity shops, a 34% – w niezależnych księgarniach. Tylko 13% korzysta z internetowego sklepu innego niż Amazon.

Młodzi korzystają także w bibliotek – 44% chodzi do bibliotek publicznych, a 66% – uczelnianych. 53% respondentów stwierdziła, że wypożyczałaby z biblioteki publicznej e-booki, gdyby miała taką możliwość. Dla porównania w USA e-booki w bibliotekach są powszechnie dostępne.

Badanie mówi też trochę o nawykach e-czytających – 39% z nich korzysta najchętniej z e-czytników, 37% ze smartphone’ów, a 36% z tabletów. Jak widać – wszystkie typy urządzeń cieszą się podobną popularnością, choć wydawałoby się, że na e-czytnikach czyta się najlepiej.

Badanych przepytano też na temat ulubionych autorów i tytułów. Najczęściej wymieniani byli popularni autorzy dziecięcy i Young Adult: Roald Dahl, Cassandra Clare, JK Rowling, Anthony Horowitz i Malorie Blackman. Popularnością cieszą się też  pisarze współcześni tacy jak Nicholas Sparks i Cecilia Ahern, a także klasycy: Charlotte Bronte, George Orwell, Jane Austen czy F. Scott Fitzgerald. 49% respondentów należy do internetowej grupy fanowskiej, a 40% śledzi ulubionego autora na Twitterze. 20% czyta blogi dotyczące książek.

Badanie przeprowadzono na grupie 900 Brytyjczyków w wieku 16-24 lat.

Wyniki badań w artykule „Nearly three quarters of young people prefer print” na stronie The Bookseller.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *