Rynek książki

Wielu ważnych informacji nie znajdziesz w Internecie

PewResearch opublikował raport o korzystaniu z bibliotek przez tzw. Millenialsów, czyli młodych ludzi obecnie w wieku 16-29 lat. Raport opisuje nie tylko to, jak często ludzie przed trzydziestką korzystają z bibliotek, ale też dlaczego to robią, co uważają o roli bibliotek i czy ich zdaniem biblioteki dobrze się ze swoich zadań wywiązują. Polecam każdemu, kto jest zainteresowany spojrzeniem czytelników na biblioteki.

Ja jednak chciałabym się skupić na jednym z pobocznych pytań, dotyczących tego, czy zdaniem Millenialsów w Internecie można znaleźć przydatne informacje. Na początek warto wiedzieć, że 98% badanych ma dostęp do Internetu, a 90% korzysta ze stron społecznościowych. 77% ma smartphone, a 38% – tablet. Można więc powiedzieć, że młodzi dorośli praktycznie żyją w Internecie – a mimo to lepiej zdają sobie sprawę z jego ograniczeń od tych powyżej 30. roku życia! W sumie 62% Millenialsów uważa, że „wiele przydatnych, ważnych informacji nie jest dostępnych w Internecie”. Tak samo twierdzi 53% procent starszych respondentów.

Jest takie powiedzonko, że jak czegoś nie ma w Internecie, to to nie istnieje. Wydawać by się mogło, że im ktoś młodszy, tym mocniej może być przekonany o wszechwiedzy Internetu. Tymczasem badanie pokazało, że w najmłodszej grupie (16-17 lat) 66% się z tym nie zgadza – w porównaniu do 58% w najstarszej grupie 25-29 lat.

Warto też zwrócić uwagę, że o ile w każdej grupie wiekowej ponad 90% badanych stwierdziło, że dzięki Internetowi znacznie łatwiej znaleźć potrzebne informacje, tylko trochę ponad połowa stwierdziła, że łatwo jest odróżnić wartościową informację od błędnej.

PI_2014-09-10_younger-americans-libraries_10-2

Jednocześnie 95% badanych zgadza się lub zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, iż „biblioteki zapewniają darmowy dostęp do różnych materiałów i źródeł, czym odgrywają istotną rolę w zapewnianiu każdemu szansy na sukces”. Oczywiście nie znaczy to, że nie mogący wyguglać czegoś nastolatek natychmiast popędzi do lokalnej biblioteki, ale ogólnie cieszy mnie zdroworozsądkowe podejście do zawartości Internetu.

Poza tym raport krótko wspomina o e-czytaniu (szerzej badania PewResearch na temat e-czytelnictwa i posiadania czytników opisywałam tutaj). 37% osób w wieku 18-29 lat przeczytało książkę elektroniczną (przy 88% tych, którzy przeczytali w ciągu roku chociaż jedną książkę). 73% przyznało się do przeczytania książki papierowej, zaś 15% – do wysłuchania audiobooka. Natomiast 24% osób między 16 a 29 rokiem życia posiada e-czytnik. Poniżej tabelka z rozbiciem na różne urządzenia i grupy wiekowe:

 

PI_2014-09-10_younger-americans-libraries_09-2

Pełne wyniki badań znajdziecie w artykule „Younger Americans’ Relationships with Public Libraries” na stronie PewResearch Internet Project.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *