Rynek książki

Przeciętny Brytyjczyk ma 86 książek i 19 e-booków

Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii pokazują, ile książek dorośli Brytyjczycy trzymają na półkach, a ile na czytniku. Do posiadania książek w domu przyznało się 84% badanych, ze średnią 86 książek na osobę. Najwięcej zgromadzili ludzie w grupie wiekowej 55-64 lata – średnio 118 tytułów, najmniej zaś w grupie 16-24 – średnio 50. Można by spróbować wytłumaczyć to tym, że młodzi ludzie chętniej sięgają po książki elektroniczne. Nic bardziej mylnego! W przypadku e-booków osoby w grupie wiekowej 45-54 lat zgromadziły ich najwięcej – bo średnio 22. A najmniej – w grupie 16-24 lat, bo średnio tylko 12. Widać więc, że kolekcję – czy to papierową, czy cyfrową – buduje się z czasem. Ogólna średnia wynosi 19 e-booków na osobę.

papierebook
Wykres pochodzi z raportu The Communications Market Report.

Dane pochodzą z raportu The Communications Market Report z 7 sierpnia 2014 roku. Dotyczy on nie tylko czytania książek/ebooków, ale też oglądania telewizji/słuchania muzyki/korzystania z Internetu. Wśród innych ciekawych danych znajdują się też badania dotyczące tego, za jaką aktywnością respondenci najbardziej by tęsknili, gdyby nagle nie mogli jej wykonywać. 22% osób w wieku 16-24 lata najbardziej tęskniłoby za smsami, 11% za grami, a tylko 7% za czytaniem (czwarte miejsce). Co ciekawe, tylko 4% tęskniłoby za możliwością słuchania muzyki w streamie. W przypadku osób w wieku powyżej 65 lat 20% tęskniłoby najbardziej za możliwością czytania książek, ale na pierwszym miejscu znalazło się oglądanie telewizji – 31%.

Badania pokazują także, na jakim urządzeniu Brytyjczycy najczęściej czytają książki i czasopisma. W przypadku czytników 95% przebadanych wykorzystuje je – oczywiście – do czytania książek. 3% tworzy własne dokumenty na czytniku, a po jednym procencie czyta newsy lub czasopisma w Internecie. Brytyjczycy w miarę chętnie czytają też na tabletach, czasem na smatrphone’ach, natomiast komputery i laptopy nie cieszą się pod tym względem popularnością.

wykres2
Wykres pochodzi z raportu The Communications Market Report.

Pełny raport ma ponad 400 stron, zainteresowanych zapraszam tutaj.

Przypominam, że wciąż czekamy na wyniki Czytnikoliczenia, które co prawda aż tak szczegółowych porównań nie zawierało, ale o ile dobrze pamiętam, pojawiało się tam pytanie o liczbę przeczytanych e-booków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *