Rynek książki

90% amerykańskich bibliotek wypożycza e-booki

Według najnowszych badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (American Library Association) 90% bibliotek w USA wypożycza swoim czytelnikom książki elektroniczne – w 2012 r. było to 76%. Wydawcy z Big5 (Penguin-Random House, Simon & Schuster, Hachette, HarperCollins) współpracują z bibliotekami na różnych zasadach, wprowadzając np. limity na wypożyczenia e-booków lub konieczność dodania na stronie biblioteki przycisku Buy it Now.

98% bibliotek udostępnia też użytkownikom darmowe Wi-Fi. W 2012 r. było to 89%. Również 98% bibliotek urządza szkolenia z korzystania z komputerów i bezpiecznego serfowania w internecie. Wzrosła też liczba średnio oferowanych stanowisk komputerowych – z 16 w 2012 r. do 20. Raport skupia się też na oferowaniu przez biblioteki usług potrzebnych do nauki i rozwijania zdolności zawodowych:
98% zapewnia pomoc przy wypełnianiu formularzy urzędowych;
97% zapewnia pomoc przy rozwiązywaniu prac domowych;
95% oferuje kursy dokształcające;
56% zachęca do zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia;
50% oferuje zajęcia dla małych przedsiębiorstw.
Nieliczne biblioteki posiadają własne drukarki 3D i prowadzą z nimi zajęcia.

Należy pamiętać, że ankieta została przeprowadzona na reprezentatywnej grupie bibliotek, a na ankietę odpowiedziało 70% z nich. Więcej szczegółów dotyczących badania znajdziecie w artykule „90% of US Libraries now Loan out eBook„, zawierającym komentarz oraz informację prasową ALA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *