Rynek książki

Ponad 2,8 mln Polaków słucha audiobooków

Firma badawcza PBS we współpracy z serwisem audiobook.pl przeprowadziła badanie, z którego wynika, iż 2,8 mln Polaków słucha audiobooków regularnie, natomiast 4,8 mln chociaż raz sięgnęło po audiobooka. Słuchacze audiobooków to najczęściej osoby młode, stanu wolnego, posiadające wykształcenie wyższe lub średnie, mieszkańcy dużych miast. Są to też osoby częściej korzystające z Internetu i urządzeń mobilnych.

61% badanych przyznało, że słyszało o audiobookach, 14% – kiedykolwiek ich słuchało, natomiast tylko 9% korzystało z nich w czasie, gdy przeprowadzano badanie. Spośród osób słuchających, 4% robi to codziennie, a 13% – kilka razy w tygodniu. Najwięcej, bo 28% respondentów słucha książek audio kilka razy w miesiącu.

Co dosyć zaskakujące, większość (69%) słucha audiobooków w domu. 35% respondentów umila sobie czas w komunikacji miejskiej, ale tylko 14% – w samochodzie. Osobiście spotkałam się właśnie z zachwalaniem słuchania książek w samochodzie, więc spodziewałam się, że więcej osób będzie z takiej możliwości korzystać. Rzadko słuchamy audiobooków w pracy (9%), szkole (9%), restauracji/kawiarni (7%), sklepie (6%).

Jednocześnie przy pytaniu, w trakcie jakich czynności słucha Pan/Pani audiobooków, respondenci wskazywali głównie drogę do i z pracy (23%), szkoły (22%), na i z urlopu (19%). W trakcie gotowania słucha 10% respondentów, podobnie w trakcie uprawiania sportu.

Spośród osób, które audiobooków nie słuchają, większość (44%) wyjaśniła, że woli książki papierowe. Co ciekawe, tylko 5% stwierdziło, że nie odpowiada im lektor, tylko 3% – że oferta audiobooków jest niewystarczająca i tylko 8%, że są one za drogie. Jak widać, są to raczej problemy osób już słuchających, natomiast nieprzekonani wydają się nie zwracać uwagi na cenę czy dostępne tytuły.

Pytanie 4. „Dlaczego nie słucha Pan(i) audiobooków?”. Pytanie z możliwością wskazania wielu odpowiedzi, % nie sumuje się do 100. Odpowiadający: badani świadomi istnienia audiobooków, którzy obecnie z nich nie korzystają, n=1065 - grafika ze strony PBS
Pytanie 4. „Dlaczego nie słucha Pan(i) audiobooków?”. Pytanie z możliwością wskazania wielu odpowiedzi, % nie sumuje się do 100. Odpowiadający: badani świadomi istnienia audiobooków, którzy obecnie z nich nie korzystają, n=1065 – grafika ze strony PBS

PBS i audiobook.pl przygotowały tez infografikę:

Infografika ze strony PBS
Infografika ze strony PBS

Należy pamiętać, że mimo optymistycznego tytułu o 2,8 mln Polaków, badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 2 tys. osób, z których tylko 160 słucha audiobooków. Być może proporcje w pytaniach dotyczących bezpośrednio nawyków słuchaczy wyglądałyby nieco inaczej, gdyby badanie dotyczyło tylko preferencji tych osób. Ciekawsze są za to wyniki dotyczące niesłuchających – 26% respondentów stwierdziło, że nie posiada odtwarzacza, a 21%, że nie ma czasu na słuchanie. Są to grupy, które ewentualnie można by przekonywać do spróbowania audiobooków – pierwszym pokazując, że słuchać można nawet na telefonie komórkowym, a drugim, że można słuchać w trakcie innych czynności.

Po więcej danych i wykresów zapraszam na stronę PSB.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *