Piszę

Konkurs „Otwartym tekstem”

konkurs chimeraMagazyn literacko-kulturalny „Chimera” ogłosił II edycję konkursu na opowiadanie „Otwartych tekstem”. Konkurs skierowany jest do amatorów i debiutantów, którzy do końca października mogą nadsyłać opowiadania o długości do 18 tys. znaków (oczywiście nigdzie wcześniej nie publikowane). Zabierając się za pisanie warto wiedzieć, że celem konkursu jest „inspirowanie i promocja polskiej twórczości oryginalnej, opisującej dzisiejsze realia i doświadczenia egzystencjalne, ale także tej zakorzenionej w kulturze fikcji i fantazji; opowiadającej o otaczającym nas świecie i poruszającej aktualne problemy społeczne, ale też wolnej od wszelkich obowiązków i ograniczonej jedynie wyobraźnią”, a nagrodzone zostaną utwory „operujące unikatowym językiem i niepowtarzalną narracją o wysokich walorach artystycznych, a szczególnie takie, które przejawiają potencjał do stworzenia uniwersalnej, międzynarodowo nośnej opowieści o Polsce współczesnej”.

Nagroda to 5 tys. zł oraz publikacja na łamach „Chimery”. Jury zamierza przyznać też wyróżnienia, a nagrodzone nimi opowiadania będą miały szansę na publikację.

Po raz drugi magazyn literacko-kulturalny „Chimera” wesprze nowych autorów i ich twórczość, dając im możliwość artystycznej wypowiedzi ograniczonej jedynie wyobraźnią. Konkurs skierowany jest do amatorów, czyli osób, których teksty nie były dotąd publikowane. Na zgłaszanie prac w zamkniętej formie literackiej (opowiadanie, nowela, mikronarracja o strukturze fabuły jednowątkowej) o długości do18 000 znaków, ich autorzy mają czas do końca października br.Mecenat nad konkursem ponownie objął PKN ORLEN.

Pierwsza edycja konkursu „Otwartym tekstem“, na którą nadesłano prawie 3000 prac pokazała ogromny potencjał ludzi piszących w Polsce. – Jak mówi poetka, Agnieszka Wolny-Hamkało, członkini jury konkursu i wicenaczelna „Chimery” teksty ukazały w jaki sposób początkujący, aspirujący pisarze postrzegają współczesność, co ich dotyka, jakie koncepcje człowieka wydają im się najistotniejsze i w jakich obszarach kultury znajdują się punkty zapalne.

Tegoroczne prace konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Jan Gondowicz, Grażyna Plebanek, Tomasz Różycki, Janusz Rudnicki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Jacek Krawiec – prezes PKN ORLEN oraz Rafał Bryndal – redaktor naczelny miesięcznika „Chimera”.

Opowiadania można przesyłać do 30 października 2014 na adres: konkurs@konkurschimera.pl

Szczegóły konkursu i regulamin na stronie „Otwartym Tekstem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *