Rynek książki

Wolne Lektury na Konferencji Wikimedia 2014

Zdjęcie z konferencji zrobione przez Borysa Kozielskiego, udostępnione na licencji CC-BY-SA 3.0
Zdjęcie z konferencji zrobione przez Borysa Kozielskiego, udostępnione na licencji CC-BY-SA 3.0

W dniach 9-11 maja odbyła się w Poznaniu Konferencja Wikimedia Polska 2014. Trzeciego dnia imprezy razem z koordynatorką Wolnych Lektur Martą Niedziałkowską wystąpiłam z prezentacją „Wolne Lektury – pomysły i wyzwania”. Opowiadałyśmy, o tym, co dobrego wydarzyło się na WL przez ostatni rok: pojawiły się nowe kolekcje książek („Goethe, Kleist i inni”, „Lithuanica”, „Biblioteka pisarzy żydowskich”), mechanizm zbiórek publicznych na opracowanie kolejnych książek, czytnik wydań wielojęzycznych oraz galeria obrazów słynnych malarzy tworzona we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Głównym tematem wystąpienia był pomysł na współpracę Wolnych Lektur z Wikiźródłami, a także innymi zainteresowanymi projektami Wiki. Pomysł, by uzupełnić zasoby Wolnych Lektur o tytuły dostępne na Wikiźródłach spotkał się z pozytywnym odbiorem, a w trakcie ożywionej dyskusji omówiono wstępnie realizację tego projektu.

Jeśli chcecie zobaczyć naszą prezentację, możecie ją pobrać ze strony Fundacji Nowoczesna Polska. A jeśli chcecie wysłuchać nie tylko naszego wystąpienia, ale też całej konferencji – znajdziecie nagrania na stronie Wikiradia.

Przypominam, że Wolne Lektury udostępniają za darmo e-booki z klasycznymi dziełami, nie tylko lekturami szkolnymi, ale też dziełami literatury polskiej i światowej. Wszystkie tytuły dostępne są online i do pobrania w PDF, ePub, Mobi i innych formatach. Zapraszam do korzystania!

Przypominam też, że każdy chętny może współtworzyć nie tylko zasoby Wolnych Lektur, ale też Wikiźródeł, Wikipedii i innych projektów. Przy okazji polecam konkurs „Wiki lubi e-podręczniki” – można wygrać całkiem niezłe pieniądze za wykonywanie, znajdywanie i udostępnianie na licencjach CC zdjęć potrzebnych ekipie tworzącej wolne, elektroniczne podręczniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *