Rynek książki

E-książki ułatwiają naukę czytania dzieciom – nowe badania

"20111105-student2-2" by Devon Christopher Adams
20111105-student2-2” by Devon Christopher Adams

Jakiś czas temu pisałam o tym, że dzieci niekoniecznie chętnie czytają i uczą się na tabletach, tym razem będzie jednak o innych badaniach, które mówią, że pokazywanie dziecku książki na tablecie ułatwia mu zrozumienie słów, które widzi. Elektroniczna książeczka dla dzieci działała w następujący sposób – na ekranie wyświetlały się słowa, które były odczytywane przez lektora, a jednocześnie czytane słowo (czy też raczej – japoński znak kana) było podświetlane w tekście na ekranie.

Badania zostały przeprowadzone w Kyoto University’s Primate Research Institute na dwóch piętnastoosobowych grupach 4-latków. Pierwsza grupa oglądała/słuchała książeczki na iPadzie dwa razy dziennie, a druga czytała drukowaną książkę razem z mamami. Jak wykazało badanie, po sześciu dniach dzieci korzystające z tabletów prawidłowo rozpoznawały średnio 19,5 znaków (przed rozpoczęciem badania – 16,6). Tymczasem grupa czytająca z rodzicami poprawiła swoje wyniki średnio o zaledwie 0,3 znaku, czyli do 16,9.

Niewątpliwie wyniki badania wydają się logiczne – gdy dziecko widzi zaznaczony znak i jednocześnie słyszy, jak jest odczytywany, zaczyna kojarzyć obraz z dźwiękiem. Natomiast gdy to mama czyta dziecku książeczkę, nie zawsze pewnie ma możliwość podkreślenia, że teraz odczytuje właśnie ten konkretny znak, w związku z czym dziecko na papierze widzi po prostu ciąg znaków. Myślę więc, że nie jest to tyle kwestia użycia technologii, co umiejętnego pokazaniu dziecku zależności między słowem pisanym a mówionym – samo pokazywanie dzieciom e-książki, bez podświetlania czytanych słów, nie dawało żadnego efektu.

Opis badań znajdziecie w artykule „Development of reading ability is facilitated by intensive exposure to a digital children’s picture book„.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *