Rynek książki

Manifest Autorów Niezależnych

Indie Author Manifesto - grafika Dereka Murphy'ego
Indie Author Manifesto – grafika Dereka Murphy’ego

Mark Coker, założyciel serwisu dystrybuującego e-książki self-publisherów Smashwords, opublikował w zeszłym tygodniu „Indie Author Manifesto„. Coker wierzy, że self-publishing to dla wielu autorów szansa na pokazanie swojego talentu – nawet jeśli odkrycie świetnych pisarzy będzie się wiązać z zalewem złych e-booków. Self-publishing to dla niego już globalny ruch kulturalny, który spowoduje rewolucję nie tylko w świecie kultury. Ta wiara w self-publishing zachęciła go do napisania manifestu, który ma odpowiadać na pytanie: Co to znaczy być autorem niezależnym?

Manifest skupia się na przede wszystkim na dwóch elementach – radości, jaką autor czerpie z tworzenia oraz niezależności wydawniczej jako świadomej decyzji. Zawsze z ostrożnością podchodzę do zbyt hurraoptymistycznych przewidywań, tak jak zdaję sobie sprawę z minusów zalewu self-publishingowych tytułów. Ale z tych minusów zdaje sobie sprawę też Coker. Jego manifest przede wszystkim pokazuje autorów niezależnych jako profesjonalistów, którzy dawno opuścili literacką piaskownicę. To ludzie pewni swego, kochający to, co robią, dbający o jakość swojej pracy i dokonujący własnych artystycznych i rynkowych wyborów. W końcu manifest Cokera niesie przesłanie wzajemnego szacunku i zachęca do wspierania innych autorów.

Może self-publishing sam z siebie nie zmieni świata, ale rosnąca grupa autorów wyznających zasady manifestu ma spore szanse zamieszać na rynku wydawniczym.

THE INDIE AUTHOR MANIFESTO

We indie authors believe all writers are created equal, that all writers are endowed with natural creative potential, and that writers have an unalienable right to exercise, explore and realize their potential through the freedom of publication. 

I hold these truths to be self-evident:

  1. I am an indie author.
  2. I have experienced the pleasure and satisfaction that comes from self-publishing.
  3. I have a right to publish.
  4. My creative control is important to me.  I decide when, where and how my writing graduates to become a published book.
  5. Indie does not mean “alone.”  I choose my partners.
  6. I shall not bow beholden or subservient to any publisher. In my business relationships, I seek partnership, fairness, equity and mutually aligned interests.
  7. We indie authors comprise diverse writers unified by a common purpose to advance, empower and celebrate writers everywhere.
  8. I am a professional.  I take pride in my work, and I strive to improve my craft to better serve my readers, myself, my fellow indie authors and the culture of books.
  9. My writing is valuable and important.  This value and importance cannot be measured by commercial sales alone.
  10. I celebrate the success of my fellow indie authors, for their success is mine, and mine theirs. Together we are pioneering a better future for books marked by greater quality, creativity, diversity, choice, availability, affordability and accessibility.

Treść manifestu i komentarz autora znajdują się na stronie Smashwords.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *