Rynek książki

Prawie 400 tys. self-publishingowych tytułów w Stanach

bowker coverBowker, firma zajmująca się zbieraniem i dostarczaniem informacji o rynku wydawniczym, wypuściła w zeszłym roku raport „Self-publishing in the United States 2007-2012”. Raport ten prezentuje informacje na temat wydanych przez self-publisherów e-booków oraz książek papierowych, które posiadają ISBN.

Publikacje zgrupowane zostały według serwisów, które je „wydały”. Tym samym pierwsze miejsce zajęło CreateSpace, które umożliwia autorom wydanie ich książki na papierze – w 2012 r. wypuściło 131 460 tytułów z ISBN. Na drugim miejscu znalazło się Smashwords, poprzez które opublikowano 90 252 e-booki. Na trzecim miejscu znalazło się Lulu, które umożliwia wydawanie zarówno papieru, jak i e-booków – 57 531 tytułów. W sumie w 2012 r. w Stanach Zjednoczonych ukazało się ponad 391 tys. self-publishingowych książek (w dowolnym formacie i posiadających ISBN) – o 59% więcej niż w 2011. A w 2007 r. było to zaledwie 75 tys. tytułów.

Szczerze mówiąc, raportowi brakuje jakiegoś sensownego omówienia od jego twórcy. Tak naprawdę raport to 3 tabelki pełne liczb, pozbawione jakiegokolwiek komentarza. Nie jest dla mnie na przykład oczywiste, czy chodzi tylko o książki, którym ISBN nadał dany serwis, czy ogólnie o wszystkie książki, także te, którym numery załatwili sami autorzy. Czy możliwe jest, że jakiś tytuł został zliczony dwa razy, jeśli autor korzystał z dwóch serwisów? Ciekawa jest też pozycja „Small Publishers”, czyli ponad 43 tys. książek od serwisów/wydawców/autorów, którzy wypuścili w sumie mniej niż 10 książek, bo nie do końca jest jasne, co tu się kryje. Część danych została nadesłana bezpośrednio przez serwisy, część Bowker znalazł sobie sam. W końcu – nie wiadomo, ile tytułów self-publishingowych bez numerów ISBN. Choć wybranie akurat tego kryterium wydaje się dosyć sensowne, jeśli chcemy odsiać „poważne” pozycje od rzeczy wydawanych byle jak (choć wydaje mi się, że większość serwisów i tak ma wymóg posiadania ISBN).

Nie potrafię więc za bardzo z tego zestawienia wyciągnąć wniosków, poza tym, że self-publishingowych tytułów przybywa.

Raport i informację prasową można zobaczyć tutaj.

Omówienie raportu w języku angielskim na stronie The Independent Publishing Magazine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *