Technologia wspiera czytelnictwo

logo_oct13Nie jest żadną nowością informacja, iż właściciele e-czytników czytają więcej. Logicznym wydaje się, że po dedykowane urządzenie sięgają i tak ci, którzy już dużo czytają. Jednak najnowsze badania pokazują, że także po zakupie urządzenia jego użytkownik czyta więcej niż wcześniej.

Quick Reads przedstawił wyniki swoich badań, w których 48% ankietowanych (badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii) przyznało, że odkąd mają czytnik, czytają więcej, a 33% stwierdziło, że poświęca na to dłuższy czas przy jednym „posiedzeniu” dzięki czytnikowi. (średnio sześć godzin w tygodniu). Warto zwrócić uwagę na wymieniane zalety nowych technologii – 41% przyznało, że możliwość szybkiego sprawdzenia w słowniku niezrozumiałego słowa ułatwia im czytanie, a 51% korzysta z możliwości zmiany kroju czcionki i jej wielkości. Ta ostatnia funkcjonalność cieszy zwłaszcza osoby starsze – 19% ankietowanych powyżej 65 roku życia przyznało, że e-czytnik to dla nich podstawowy nośnik, na którym czytają (w grupie wiekowej 18-24 lat to tylko 12%). Ogółem 61% badanych czyta przede wszystkim książki papierowe, 15% korzysta głównie z e-czytnika, po 4% z laptopa i tabletu, a 3% ze smartphone’a.

Aż 62% badanych wykorzystuje czytnik do poszerzania literackich horyzontów, sięgając po dostępne w Internecie, darmowe książki, którymi inaczej by się nie zainteresowało. 22% niestety nie czyta dla przyjemności. Po raz kolejny potwierdziło się też, że mężczyźni czytają mniej niż kobiety.

Badanie dotyczyło też czytania dzieciom. 19% rodziców dzieci poniżej 8 roku życia przyznało, że czyta im tylko raz w tygodniu lub rzadziej. 70% rodziców przestaje czytać dzieciom nim te ukończą 12 rok życia. Eksperci podobno zalecają czytanie także młodemu nastolatkowi, choć nie wiem, czy to nie przesada – 12-latek powinien już sam sobie radzić z lekturą.

Gdy zapytano rodziców, dlaczego przestali czytać dzieciom, 85% odpowiedziało, iż uważa, że ich dziecko potrafi już samodzielnie czytać, 31% przyznało, że dziecko chciało robić coś innego (a kolejne 9% uznało, że nie ma ochoty się o to z pociechą kłócić), natomiast 4% przyznało, że dziecko czyta lepiej od nich.

Badanie zostało przeprowadzone przez Quick Reads, które przygotowuje krótkie e-booki, pisane przez znanych autorów, a przeznaczone dla ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu na lekturę lub nie wiedzą, po co sięgnąć.

Wyniki badań znajdziecie w tekście „Concern that parents are stopping reading with their children too young„.

2 myśli na temat “Technologia wspiera czytelnictwo

    1. Nie wiem, dlaczego tak jest, nie przypominam sobie w tej chwili badań konkretnie na ten temat, ale takie coś wychodzi przy różnych ogólnych badaniach czytelnictwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.