Technologia wspiera czytelnictwo
Nie jest żadną nowością informacja, iż właściciele e-czytników czytają więcej. Logicznym wydaje się, że po dedykowane urządzenie sięgają i tak ci, którzy już dużo czytają. Jednak najnowsze badania pokazują, że także po zakupie urządzenia jego użytkownik czyta więcej niż wcześniej.
Quick Reads przedstawił wyniki swoich badań, w których 48% ankietowanych (badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii) przyznało, że odkąd mają czytnik, czytają więcej, a 33% stwierdziło, że poświęca na to dłuższy czas przy jednym „posiedzeniu” dzięki czytnikowi. (średnio sześć godzin w tygodniu). Warto zwrócić uwagę na wymieniane zalety nowych technologii – 41% przyznało, że możliwość szybkiego sprawdzenia w słowniku niezrozumiałego słowa ułatwia im czytanie, a 51% korzysta z możliwości zmiany kroju czcionki i jej wielkości. Ta ostatnia funkcjonalność cieszy zwłaszcza osoby starsze – 19% ankietowanych powyżej 65 roku życia przyznało, że e-czytnik to dla nich podstawowy nośnik, na którym czytają (w grupie wiekowej 18-24 lat to tylko 12%). Ogółem 61% badanych czyta przede wszystkim książki papierowe, 15% korzysta głównie z e-czytnika, po 4% z laptopa i tabletu, a 3% ze smartphone’a.
Aż 62% badanych wykorzystuje czytnik do poszerzania literackich horyzontów, sięgając po dostępne w Internecie, darmowe książki, którymi inaczej by się nie zainteresowało. 22% niestety nie czyta dla przyjemności. Po raz kolejny potwierdziło się też, że mężczyźni czytają mniej niż kobiety.
Badanie dotyczyło też czytania dzieciom. 19% rodziców dzieci poniżej 8 roku życia przyznało, że czyta im tylko raz w tygodniu lub rzadziej. 70% rodziców przestaje czytać dzieciom nim te ukończą 12 rok życia. Eksperci podobno zalecają czytanie także młodemu nastolatkowi, choć nie wiem, czy to nie przesada – 12-latek powinien już sam sobie radzić z lekturą.
Gdy zapytano rodziców, dlaczego przestali czytać dzieciom, 85% odpowiedziało, iż uważa, że ich dziecko potrafi już samodzielnie czytać, 31% przyznało, że dziecko chciało robić coś innego (a kolejne 9% uznało, że nie ma ochoty się o to z pociechą kłócić), natomiast 4% przyznało, że dziecko czyta lepiej od nich.
Badanie zostało przeprowadzone przez Quick Reads, które przygotowuje krótkie e-booki, pisane przez znanych autorów, a przeznaczone dla ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu na lekturę lub nie wiedzą, po co sięgnąć.
Wyniki badań znajdziecie w tekście „Concern that parents are stopping reading with their children too young„.
Marcowe Lektury
Nowy numer "Świtu ebooków"
Zobacz również

BookRage „Fantastyczne początki”
11 maja 2018
Pakiet BookRage „Germański Kryminał”
13 marca 2018
Brak komentarzy
kot
Swoją drogą to ciekawe, czemu kobiety czytają więcej – są jakieś badania na ten temat?
Ag
Nie wiem, dlaczego tak jest, nie przypominam sobie w tej chwili badań konkretnie na ten temat, ale takie coś wychodzi przy różnych ogólnych badaniach czytelnictwa.