Rynek książki

Demony Grabińskiego – płać za e-booki ile chcesz

Niektórzy jeszcze nie zdążyli przeczytać książek z ostatniego pakietu Bookrage, a już pojawił się nowy zestaw e-booków za co łaska. Tym razem są to „Demony Grabińskiego” – gratka dla fanów klasycznego horroru. Grabiński to „przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego”.

Książki w pakiecie to:

„Demon ruchu. Wydanie uzupełnione” – najsłynniejsza książka Grabińskiego.

grabinski-demon-uzupelnioneTen opublikowany po raz pierwszy w 1919 roku zbiór to najbardziej znana książka Grabińskiego, składający się z nowel związanych z tematyką kolejową – znaleźć w nich można pociągi-widma, złośliwe duchy kolei, echa przeszłych zdarzeń i tajemnicze sygnały znikąd. Zbiór zawiera opowiadania: „Głucha przestrzeń”, „Smoluch”, „W przedziale”, „Wieczny pasażer”, „Fałszywy alarm”, „Demon ruchu”, „Maszynista Grot”, „Sygnały”, „Dziwna stacja”, „Błędny pociąg”, „Ślepy tor”, „Ultima Thule”, „Engramy Szatery”, „Przypowieść o krecie tunelowym”. Dwa ostatnie opowiadania za życia autora ukazały się jedynie w prasie, ale planował włączyć je do kolejnych wydań „Demona ruchu”.

„Inaczej niż inni, Grabiński umieszcza niesamowitość i zagrożenie w samych symbolach polskiej nowoczesności i industrializacji: pociągach, elektryczności itp. Ta świadomość niestabilności codzienności wyróżnia go spośród tradycyjnych, „nostalgicznych” autorów opowiadań grozy.” – China Miéville, autor „Dworca Perdido”

„Księga ognia”

„Księga ognia” to zbiór nowel z roku 1922 związanych z tytułowym żywiołem – bohaterami są strażacy, podpalacze, piromani i czciciele ognia.

„Wyspa Itongo”

„Wyspa Itongo” to ostatnia wydana za życia Grabińskiego powieść, której pierwsza edycja ukazała się w 1936 roku. Jej bohater, Polak o zdolnościach parapsychicznych, podczas podróży morskiej rozbija się na tajemniczej wyspie na Pacyfiku.

„Ogrojec baśni”

„Ogrojec baśni” – zbiór wydanych za życia autora jedynie w prasie utworów osadzonych w konwencji baśniowej.

„Szalony pątnik”

Ten wydany w 1920 roku zbiór zawiera opowiadania skupiające się na śmierci i szaleństwie.

Bonusowe książki to:

„Na wzgórzu róż”

„Na wzgórzu róż” to zbiór niepokojących opowiadań grozy z 1918 roku. Zawiera opowiadania: „Na wzgórzu róż”, „Szalona zagroda”, „Po stycznej”, „Zez”, „Cień”, „W willi nad morzem”.

„Cień Bafometa”

„Cień Bafometa” to wydana po raz pierwszy w 1926 roku powieść. Tadeusz Pomian ma stoczyć pojedynek ze swym śmiertelnym wrogiem, ministrem Praderą. Jednak ten jeszcze tego samego dnia zostaje nagle zamordowany. Przypadek czy działanie siły wyższej? I co ma z tym wszystkim wspólnego Paweł Kuternóżka, właściciel sklepu z dewocjonaliami?

Za pakiet możemy tradycyjnie zapłacić tyle, ile uznamy za stosowne. Jeśli wpłacimy więcej niż średnia, otrzymamy dwie dodatkowe pozycje. Zwykle można było też zdecydować, jaka część kwoty trafia do Bookrage, jaka do autorów, a jaka do Fundacji Nowoczesna Polska. Tym razem wprowadzono stały podział 50:50 dla serwisu i Fundacji, jako że utworów Grabińskiego nie obejmuje już prawo autorskie.

Warto podkreślić, że opowiadania przygotowane przez Bookrage są „oparte są na oryginalnych, przedwojennych edycjach, dzięki czemu mogliśmy przywrócić fragmenty usunięte przez redaktorów PRLowskich wydań opowiadań Grabińskiego. Na wydaniach z czasów PRL, w których często brakowało całych akapitów oparte były do tej pory niemal wszystkie współczesne edycje dzieł Grabińskiego”. Sama miałam okazję przeglądać te „przycięte” edycje i do tej pory nie potrafię zrozumieć, co kierowało redaktorami…

O autorze:

Stefan Grabiński (1887-1936) to polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego. W twórczości Grabińskiego groza i niesamowitość czai się często w pociągach, elektryczności i innych symbolach postępującej nowoczesności. Pod koniec życia popadł w postępującą nędzę i zapomnienie. Zmarł w skrajnym ubóstwie, opuszczony przez niemal wszystkich znajomych.

Pakiet kupić można przez najbliższe dla tygodnie na stronie Bookrage.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *