Francuzi się nie dają i chcą obniżyć VAT na e-prasę

Flaga-vatFrancja, która obniżyła już VAT na e-booki, mimo że to niezgodne z przepisami unijnymi, podjęła kolejny ważny krok na drodze do zrównania wydań papierowych i elektronicznych. Tym razem rząd francuski zapowiada obniżenie stawki podatku VAT na prasę elektroniczną. VAT dla e-prasy we Francji wynosi 20%, natomiast nowa stawka na wszelkie wydania prasowe miałaby wynosić 2,1%. Rząd tłumaczy swój pomysł „chęcią zachowania na rynku równości podatkowej i neutralności technologicznej”.

Warto docenić działania Francji, gdyż za zrównanie VAT-u na książki elektroniczne i papierowe została zaskarżona (razem z Luksemburgiem) do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przez Komisję Europejską. Wszystko przez to, że książki i prasa elektroniczna są w Unii Europejskiej uważane za usługę, a ich wydania papierowe – za produkt. Te odmienne kategorie powodują różnice podatkowe. Francja działa więc zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, ale wbrew wspólnotowemu prawu.

Polska również próbuje walczyć o obniżenie VAT-u na wydawnictwa elektroniczne – w Dzienniku Internautów można przeczytać o wniosku RPO do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Informacja na stronie Rynek Książki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.