Rynek książki

Rynek e-booków według Virtualo

Wiem, że to już trochę starsza informacja, ale jakoś nie zamieściłam jej wcześniej – Virtualo opublikowało infografikę podsumowującą rynek e-booków w Polsce.

Virtualo oszacowało wielkość sprzedaży na rynku e-booków w 2013 na 22 miliony złotych netto. To dwa razy więcej niż rok wcześniej i ok. 2-3% całego rynku książki w Polsce. Niewiele, ale firma podkreśliła, że rynek e-książki rośnie szybkiej niż książki papierowej i liczy na wzrost jego wartości do 60 mln złotych w 2015 r. Ma się tak stać głównie dzięki wzrostowi popularności e-czytników, ale też innych urządzeń mobilnych, na których można e-czytać. Natomiast największy problem to zbyt wysoki VAT (23%) oraz piractwo. Temu drugiemu zagadnieniu Virtualo poświęciło zaledwie jedno zdanie, widać więc, że nie jest to szczególnie istotne zagrożenie – bardziej przydałoby się obniżenie VAT-u.

rynek-e-bookow-w-liczbach-infografika-virtualo-06-02-2014

Samo Virtualo w 2013 roku sprzedało prawie pół miliona książek elektronicznych – 400 tysięcy w sprzedaży na sztuki oraz 100 tysięcy w innych modelach biznesowych (pewnie chodzi m.in. o wypożyczenia).

Virtualo podaje też ciekawe dane na temat tego, o ile więcej e-booków kupujemy:

Dodatkowo obserwujemy ciekawy trend – w 2013 roku Klienci, którzy kupowali e-booki już w 2012 roku, w 2013 kupili ich średnio o 40% więcej, możemy zatem stwierdzić, że w ich przypadku czytanie e-booków poskutkowało wzrostem czytelnictwa z 3,1 do 4,4 książki cyfrowej.

A także tego, jakie gatunki najchętniej wybieramy:

Wśród najczęściej wybieranych przez nich gatunków literackich dominuje: literatura piękna, obyczajowa, proza, powieści, literatura faktu, które stanowią 32% wszystkich zakupów. W drugiej kolejności czytelnicy wybierają e-booki kryminalne, sensacyjne, horrory i thrillery – 26%. W 2013 roku dużą popularnością cieszyły się także romanse i erotyki – 10% oraz fantastyka 9%. Po 5% stanowiła również sprzedaż e-booków w kategoriach: nauki społeczne i historia; biznes oraz nauka języków obcych i podróże. Średnia cena e-booka w najbardziej popularnej kategorii – literatura piękna wynosiła 19,50zł brutto.

Natomiast bestsellerem roku 2013 okazał się „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego.

Pełny komunikat prasowy na stronie Virtualo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *