Rynek książki

Rynek e-booków według Virtualo

Wiem, że to już trochę starsza informacja, ale jakoś nie zamieściłam jej wcześniej – Virtualo opublikowało infografikę podsumowującą rynek e-booków w Polsce.

Virtualo oszacowało wielkość sprzedaży na rynku e-booków w 2013 na 22 miliony złotych netto. To dwa razy więcej niż rok wcześniej i ok. 2-3% całego rynku książki w Polsce. Niewiele, ale firma podkreśliła, że rynek e-książki rośnie szybkiej niż książki papierowej i liczy na wzrost jego wartości do 60 mln złotych w 2015 r. Ma się tak stać głównie dzięki wzrostowi popularności e-czytników, ale też innych urządzeń mobilnych, na których można e-czytać. Natomiast największy problem to zbyt wysoki VAT (23%) oraz piractwo. Temu drugiemu zagadnieniu Virtualo poświęciło zaledwie jedno zdanie, widać więc, że nie jest to szczególnie istotne zagrożenie – bardziej przydałoby się obniżenie VAT-u.

rynek-e-bookow-w-liczbach-infografika-virtualo-06-02-2014

Samo Virtualo w 2013 roku sprzedało prawie pół miliona książek elektronicznych – 400 tysięcy w sprzedaży na sztuki oraz 100 tysięcy w innych modelach biznesowych (pewnie chodzi m.in. o wypożyczenia).

Virtualo podaje też ciekawe dane na temat tego, o ile więcej e-booków kupujemy:

Dodatkowo obserwujemy ciekawy trend – w 2013 roku Klienci, którzy kupowali e-booki już w 2012 roku, w 2013 kupili ich średnio o 40% więcej, możemy zatem stwierdzić, że w ich przypadku czytanie e-booków poskutkowało wzrostem czytelnictwa z 3,1 do 4,4 książki cyfrowej.

A także tego, jakie gatunki najchętniej wybieramy:

Wśród najczęściej wybieranych przez nich gatunków literackich dominuje: literatura piękna, obyczajowa, proza, powieści, literatura faktu, które stanowią 32% wszystkich zakupów. W drugiej kolejności czytelnicy wybierają e-booki kryminalne, sensacyjne, horrory i thrillery – 26%. W 2013 roku dużą popularnością cieszyły się także romanse i erotyki – 10% oraz fantastyka 9%. Po 5% stanowiła również sprzedaż e-booków w kategoriach: nauki społeczne i historia; biznes oraz nauka języków obcych i podróże. Średnia cena e-booka w najbardziej popularnej kategorii – literatura piękna wynosiła 19,50zł brutto.

Natomiast bestsellerem roku 2013 okazał się „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego.

Pełny komunikat prasowy na stronie Virtualo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: