Rynek książki

Dzieci nie uczą się z ani z tabletów, ani z czytników

learningathome_cover-231x300
Raport „Learning at Home: Families’ Educational Media Use in America”

The Joan Ganz Cooney Center opublikowało wyniki badań dotyczących użytkowania nowych technologii przez dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Badanie dotyczyło telewizji, komputerów, gier oraz – co nas najbardziej interesuje – tabletów i czytników e-książek. O tym, jak z technologii korzystają dzieci opowiedziało 1577 rodziców.

Według rodziców, dzieci czytają (lub słuchają, jak ktoś im czyta) średnio 40 minut dziennie. Dzieci czytają książki papierowe średnio 29 minut dziennie. Elektronicznie czytają średnio 8 minut dziennie na komputerze i zaledwie 5 minut na tablecie lub e-czytniku. Nie wynika to z braku dostępu do urządzeń – 62% ankietowanych posiada tablet lub e-czytnik, ale tylko 31% z nich wykorzystuje go do nauki. Głównie dlatego, że rodzice zwyczajnie wolą książki papierowe od elektronicznych. Ogółem najmłodsi spędzają 56 minut dziennie na korzystaniu z różnych multimedialnych materiałów edukacyjnych – zawiera się w tym oglądanie filmów, granie w gry edukacyjne, szukanie informacji w sieci i właśnie czytanie.

Co ciekawe, nie ma dużych różnic w czasie poświęcanym na czytanie wśród dzieci w różnym wieku. To, ile dzieci czytają, nie zależy też od rasy, dochodu czy wykształcenia rodziców. Zależy natomiast od płci dziecka – dziewczynki czytają więcej (średnio 46 minut dziennie) niż chłopcy (34 minuty). Rodzice czytają swoim dzieciom średnio 21 minut. Co logiczne, częściej czytają dzieciom w wieku 2-4 lat (44 minuty), a najmniej najstarszym w wieku 8-10 lat (24 minuty). Co ciekawe, rodzice z niższymi zarobkami czytają dzieciom więcej niż ci bogatsi (52 minuty dziennie vs 33 minuty).

Skupmy się teraz znów tylko na e-czytaniu. 55% badanych dzieci ma dostęp do tabletu, natomiast 29% – do e-czytnika. W sumie 62% ma dostęp do chociaż jednego z tych urządzeń. Spośród dzieci z dostępem do urządzeń połowa (49%) e-czyta samodzielnie lub z rodzicami. To 30% wszystkich dzieci. Jeśli chodzi o wiek, to niewiele on zmienia. Spośród dzieci w wieku od 2 do 4 lat i posiadających dostęp do tabletu lub e-czytnika, czyta na tych urządzeniach 49%. W przypadku dzieci w wieku 5 do 7 lat jest to 46%, a w najstarszej grupie – 53%. Niewiele zmienia się również czas poświęcany dziennie na e-czytanie. Najmłodsi e-czytają średnio 5 minut dziennie, trochę starsze – 4 minuty dziennie, a najstarsze – 5 minut. Znowu – dziewczynki korzystają z e-czytników trochę częściej niż chłopcy.

wykres 2
Wykres z raportu Learning at Home: Families’ Educational Media Use in America

Warto przyjrzeć się powodom, dla których dzieci z dostępem do tabletów czy e-czytników z nich nie korzystają. 45% rodziców, którzy nie dają swoim dzieciom tych urządzeń tłumaczy, że po prostu woli książki papierowe i chciałaby, żeby ich dzieci miały możliwość „doświadczenia” fizycznej książki. 29% nie chce, żeby ich dziecko spędzało jeszcze więcej czasu patrząc w ekran, a 27% wierzy, że dzieci lepiej uczą się czytania z książek papierowych. 30% twierdzi też, że ich dzieci są jeszcze za małe, by móc korzystać z takich urządzeń.

czytniki
Wykres z raportu Learning at Home: Families’ Educational Media Use in America

Najpopularniejszym narzędziem nauki jest telewizja – według rodziców dzieci spędzają 42 minuty dziennie na oglądaniu programów edukacyjnych. Dla porównania – tylko 3 minuty dziennie grają w edukacyjne gry. Łączy się to zapewne z przekonaniem rodziców, że przez telewizorem dzieci uczą się więcej – 52% tak uważa, natomiast zdaniem tylko 39% dzieci uczą się dużo z wykorzystaniem różnych platform mobilnych.

Ogólnie badania ukazały też, że im dzieci robią się starsze, tym rzadziej wykorzystują nowe technologie do nauki. Jak tłumaczy dr Michael H. Levine z Joan Ganz Cooney Center:

While young children are spending much of their media time with educational content during their preschool years, their learning opportunities drop significantly as they get older and spend more time on mobile platforms. As we work to raise education standards and improve students’ success, we must provide higher quality media options—especially on mobile—that will help engage and educate today’s older children.

Z multimedialnych materiałów edukacyjnych najczęściej korzystają najmłodsze dzieci – te w wieku 2-4 spędzają na takiej formie nauki godzinę 16 minut, w wieku 5-7 lat – 50 minut, a w wieku 8-10 lat – 42 minuty. Zmieniają się też proporcje wykorzystywania nowych technologii – 2-4-latki uczą się przez 78% czasu spędzonego z multimediami, 5-7-latki poświęcają na naukę już tylko 39% czasu, a 8-10-latki – 27%.

A kiedy dzieci dorastają – nawyki czytelnicze niewiele się zmieniają. Połowa Amerykanów posiada tablet lub e-czytnik, ale tylko 28% przeczytało e-booka w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Natomiast 68% przeczytało książkę papierową.

Artykuł „Just Like Adults, Kids Aren’t Reading on Tablets and eReaders„, w którym można znaleźć więcej liczb z badań dotyczących użytkowania nowych technologii przez dzieci w wieku od 2 do 10 lat.

W artykule „Educational Media Use Drops as Children Age, New Study Finds” więcej liczb z tegoż badania.

Dla wyjątkowo zainteresowanych tematem – pełny raport „Learning at Home: Families’ Educational Media Use in America„. Można go pobrać w PDF w języku angielskim. Stamtąd też pochodzą wykresy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *