Rynek książki

Wellcome Images – Tysiące lat kultury wizualnej dostępne za darmo

Tibetan plant Manuscript
Tibetan plant Manuscript
Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images
Copyrighted work available under Creative Commons by-nc 2.0 UK

Wellcome Images to zbiór ponad 100 tys. cyfrowych kopii manuskryptów, obrazów, starych fotografii czy rycin. Piszę o tym z dwóch powodów. Po pierwsze – materiały dostępne są w dobrej jakości. Po drugie – dostępne są za darmo na licencji Creative Commons Attribution (CC-BY).

Tym samym Wellcome Images jest gigantyczną kopalnią historycznych materiałów dostępnych dla każdego do łatwego pobrania i w wysokiej jakości, która sprawia, że można je sensownie wykorzystać. A dzięki licencji Creative Commons Attribution wykorzystanie to może mieć charakter nie tylko prywatny, ale też komercyjny. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przy użyciu, to podanie Wellcome Library London jako źródła.

Creative Commons Attribution (CC-BY) 2.0
Dziel się — kopiuj i rozpowszechniaj utwór w dowolnym medium i formacie
Adaptuj — remiksuj, zmieniaj i twórz na bazie utworu dla dowolnego celu, także komercyjnego.

Kolekcja sięga od dzieł starożytnego Egiptu po prace van Gogha czy Goi. Poza wyszukiwarką materiałów możemy wyszukiwać w tematycznych kolekcjach czy po słowach kluczowych. Strona jest prosta i przejrzysta, a prace opisane.

Wellcome Images gromadzi też nowsze materiały, objęte prawami autorskimi, ale – co ciekawe – wciąż można mailowo poprosić o przesłanie takiego obrazka w wysokiej jakości. Zgoda na jego wykorzystanie zależy zapewne od tego, co chcemy z nim zrobić.

Więcej informacji na temat kolekcji w źródle. A najlepiej wejdźcie na stronę i sami ją sobie przeszukajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *