Rynek książki

Druga edycja Cyfrowej Kultury

Ruszyła druga edycja akcji Cyfrowa Kultura, w której możemy kupić pięć self-publishingowych e-booków za co łaska – a jeśli będzie to więcej niż 9 zł, bonusowo dostaniemy „Trójkę” Szymona Adamusa w wersji polskiej i angielskiej. Każdy tytuł otrzymujemy w pakiecie MOBI, ePub i PDF. Dodatkowo, 25% zysków z akcji trafi do Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik. E-booki można kupować przez tydzień.

Druga edycja Cyfrowej Kultury
Druga edycja Cyfrowej Kultury

Tym razem w pakiecie dostajemy następujące tytuły:

1. „Robot” Wincentego Wilka

Mam osiemnaście lat, chociaż ze swojego życia pamiętam zaledwie kilkanaście przedziwnych dni. Jeżdżę różowym golfem kupionym za pieniądze z pudełka i przed chwilą próbowałem popełnić pierwsze i przy okazji ostatnie samobójstwo w moim życiu. Jak do tego doszło i dlaczego umarłem w wyniku morderstwa? To już jest temat na trochę dłuższą opowieść.

2. „Tło” Beniamina Muszyńskiego

Akcja powieści dzieje się w steampunkowej rzeczywistości stojącej na skraju rewolucji. Bohaterem, w którego przyjdzie wcielić się czytelnikowi, jest malarz tworzący w duchu realizmu. To uzdolniony artysta, któremu przyszło żyć w czasach gwałtownych przemian gospodarczych i społecznych. Podczas, gdy całe Cesarstwo zachwyca się potęgą silnika parowego, a różnice pomiędzy bogatymi i biednymi rosną w zastraszającym tempie, na arenie politycznej pojawia się nowa siła. Technokraci marzą o obaleniu dotychczasowego ładu i powrotu do czasów Imperium, gdzie sprawowane silną ręką rządy zapewniały masom ludzkim chleb i pracę, w zamian żądając pełnego oddania dla kraju.

3. „Performens” Karoliny Wilczyńskiej”

Kobieta, sfrustrowana pogonią za pieniądzem i doskonałością w biznesie, przeprowadza się na wieś, aby żyć w zgodzie ze sobą i naturą. Znacie? Otóż nie. U Karoliny Wilczyńskiej nic nie jest takie jak w popularnych ostatnio książkach o sielskiej wiejskiej egzystencji. Pisarka z niezwykłym znawstwem psychologii i stosunków międzyludzkich pokazuje jak marzenia zderzają się z rzeczywistością, jak wynaturzają się idee. „Performens” to książka realistyczna i symboliczna jednocześnie, to lektura pasjonująca i przejmująca do szpiku kości, niejednoznaczna, odzierająca ze złudzeń, a zarazem ukazująca piękno świata, dająca nadzieję.

Magdalena Zimniak, autorka książek „Willa”, „Pokój Maty”

4. „Era Wodnika” Aleksandra Sowy

Zabijać mogą nawet wspomnienia. Wydawałoby się, że to typowy kryminał. Niespodziewanie jednak fabuła przeradza się w thriller psychologiczny w którym trzymająca w napięciu rozgrywka oparta jest o prawdziwe wydarzenia. Wyrafinowany i trzymający w napięciu thriller. Mocna powieść sensacyjna. Została nominowana do głównej nagrody w konkursie „Najlepsza książka na jesień 2010 portalu Granice.pl” i zajęła drugie miejsce – wybór internautów.

5. „Hikkimori” Tomasza Przewoźnika

Hikikomori to historia, którą najłatwiej zakwalifikować do gatunku powieści inicjacyjnej z elementami ezoterycznymi. W fabule osadzonej w przyszłości, przeplatają się wątki fantastyczne, obyczajowe, religijne i magiczne. Autor wysyła swojego bohatera w podroż, dotykającą wszystkich aspektów człowieczeństwa, bezwzględnie rozprawiając się z przesłodzoną otoczką rzeczywistości. W książce nie ma tematów tabu – bohater doświadcza wszystkich etapów wtajemniczenia, wszystkich etapów ewolucji – psychicznej, fizycznej i duchowej. Dom Gejsz to miejsce owiane tajemnicą. Ci, którzy tam trafiają, przez dziesięć lat pozostają w odosobnieniu, zgłębiając arkana sztuki, której celu i przeznaczenia nikt do końca nie poznał. Kim jest Gejsza? Gejsza jest zawodem. Powołaniem. Sztuką.

Tym razem do pakietu trafiły książki, których wcześniej nie czytałam – co mnie cieszy, bo w pierwszym z zaproponowanym pakiecie nie było dla mnie nic ciekawego. Części tytułów nie kojarzę, ale o „Performensie” i „Hikkimori” słyszałam sporo pozytywnych opinii. Trochę gorzej z bonusem, bo „Trójka” była już dostępna w pierwszej edycji tej akcji, więc interesująca będzie tylko dla tych, dla których Cyfrowa Kultura to nowość (albo tych, którzy lubią czytać po angielsku). Ogólnie pakiet wygląda bardzo interesująco.

Słowo „wygląda” jest jak najbardziej na miejscu, gdyż twórcy strony wprowadzili sporo zmian do prezentacji tytułów i kolorystyki strony, dzięki czemu całość wygląda dużo przyjemniej i profesjonalniej.

Przy okazji pierwszej edycji Cyfrowej Kultury pisałam o kuriozalnym mailu, który poza linkiem do pobrania plików zawierał też prośbę, by czytelnik – w celu podzielenia się e-bookami z rodziną lub znajomymi – zakupił drugi pakiet. Tym razem niczego takiego nie uświadczymy, za to w regulaminie znajdziemy punkt przypominający nam, że możemy korzystać z zakupionego pakietu w ramach dozwolonego użytku:

2. Klient, który zakupił Pakiet, może wykorzystywać Utwory w nim zawarte w następujący sposób:

a) dowolnie kopiować Utwory na własny użytek, w szczególności w celu tworzenia kopii zapasowych.

b) korzystać z Utworów na własny użytek na dowolnej liczbie urządzeń należących do Klienta

c) wydrukować treść Utworów na własny użytek pod warunkiem zachowania niezmienionej informacji o prawach autorskich.

d) korzystać z Utworów zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z dozwolonego użytku osobistego

Nie trzeba było aż takich zapisów umieszczać w regulaminie, bo prawo do dozwolonego użytku i tak zawsze obowiązuje, ale bardzo mnie cieszy, że organizatorzy Cyfrowej Kultury zmienili podejście do kwestii autorsko-prawnych i już nie straszą dziwnymi mailami.

Druga edycja Cyfrowej Kultury podoba mi się znacznie bardziej niż pierwsza – widać, że jej twórcy skorzystali z krytycznych głosów przy okazji pierwszej edycji i dopracowali swój projekt. To dobrze wróży na przyszłość.

Brak komentarzy

  • Rafał Kotyrba - CyfrowaKultura.pl

    Nie zmieniliśmy naszego podejścia do kwestii prawnych. Zawsze (zarówno przy CK jak i innych projektach) byliśmy zwolennikami szerzenia wiedzy o dozwolonym użytku. Nigdy celowo nie twierdziliśmy, że korzystanie z plików zgodnie z nim jest niedozwolone, sugerowaliśmy jedynie, że w przypadku chęci podzielenia się zestawem z inną osobą czytelnik może dodatkowo docenić pracę autorów i zakupić drugi zestaw.

    W trakcie pierwszej edycji otrzymaliśmy wiele sygnałów, że nasze intencje zostały źle zrozumiane, dlatego dodaliśmy cytowany fragment regulaminu w celu rozwiania wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *