Wydarzenia

III Warszawskie Targi Książki – dzień pierwszy

W dniach 10-13 maja odbywają się już III Warszawskie Targi Książki. Pierwszy dzień, czwartek, upłynął raczej spokojnie – po pierwsze dlatego, że to dzień, kiedy część wystawców jeszcze się przygotowywała, po drugie – mniej było odwiedzających. Zapewne w sobotę, gdy ludzie będą mieli więcej wolnego, zjawi się ich więcej.

Na oficjalnym otwarciu organizatorzy zapewniali o rekordowym charakterze tej edycji – ponad 500 wystawców, 432 autorów, ponad 600 wydarzeń, 17 nominacji i wręczeń nagród oraz 13 wystaw – w tym ilustracji dziecięcej czy związanej z Korczakiem. Ta edycja jest też bardziej międzynarodowa – gościem honorowym jest Armenia, zajrzeć można na duże stoisko wydawców australijskich czy francuskich. Na samym otwarciu zjawili się ambasadorzy lub przedstawiciele Armenii, Azerbejdżaniu, Izraela, RPA, Ukrainy, Niemiec. Szkoda, że poziomu nie utrzymała tłumaczka – mówiła z wyjątkowo słabym akcentem, często robiła pauzy albo wtrącała nieszczęsne „yyy”, zgubiła się przy wypowiedzi ambasadora Szwecji i nie przetłumaczyła informacji o spotkaniu z noblistą Tomasem Tranströmerem (piątek 11 maja o godz. 18.00 w Teatrze na Woli. Wstęp wolny). Pod tym względem można się było bardziej postarać.

Stoisko wydawców australijskich
Stoisko wydawców australijskich

Warszawskie Targi Książki powstały, gdy wydawcy zniechęceni współpracą z Ars Poloną i formułą Międzynarodowych Targów Książki zbuntowali się. Jedną z widocznych różnic między imprezami była właśnie międzynarodowość starej, a polskość nowej. Widać jednak likwidacja MTK oraz wyjazdy zagraniczne WTK sprawiły, że wystawcy z innych krajów powoli przenoszą się na nowe targi. Tym samym WTK ostatecznie zajmują miejsce poprzednika.

(Odbyło się też wręczenie kilku nagród – wszystkie nominacje i zwycięzcy zostaną zebrane w oddzielnym, podsumowującym poście.)

Kącik e-bookowy/e-czytnikowy był mniejszy niż w zeszłym roku i ponownie znajduje się na piętrze. Znowu pojawiła się Ebook Cafe (kawa 5-8 zł) prowadzona przez Bezkartek.pl. Odbywał się tam spory ruch, miejsca ciągle były zajęte. Do kupienia są Pocketbooki, Kindle, okładki do e-czytników. Można było spotkać się z Piotrem Lipińskim, który będzie tam też w piątek.

Kawiarnia ebookowa
Kawiarnia ebookowa

Poza tym pojawiło się Legimi z tabletem Dante, który jak na tzw. urządzenie z niższej półki prezentuje się całkiem nieźle i zbiera pozytywne recenzje, więc być może Android za 399 zł może być alternatywą dla iPada. Nie zabrakło e-Lib.pl, które jutro w większości poprowadzi Forum Nowych Technologii. Zjawiło się także Virtualo, również z różnymi czytnikami oraz E-czytnik.pl, gdzie można kupić Pocketbooki w atrakcyjnych, targowych cenach. Swoje stoisko ma też Inpingo, prezentujące wygodne i wszechstronne oprogramowanie do przygotowywania publikacji elektronicznych.

Duże stoisko na środku ma Empik, który głównie reklamuje Trekstora. Co ciekawe, na dole Weltbild również prezentuje to samo urządzenie. Szczerze mówiąc, jeden pan od Weltbildu wydał mi się lepiej przygotowany niż spora grupka pracowników Empiku, którzy w niektórych momentach zasłaniali całą jedną stronę ekspozycji. Zabrakło Woblinku, Libranovy czy Artatechu, którzy pokazali się w zeszłym roku.

Generalnie w części e-bookowej odbyłam parę przyjemnych rozmów 🙂 Odniosłam też wrażenie, że odwiedzający chyba lepiej już kojarzą technologię e-papieru, bo dopytywali się o nią. Choć strefa jest mniejsza niż ostatnio, to czytniki można „obmacać”, kupić, podyskutować. Ogólne odczucia są pozytywne.

Wybrałam się też na prezentację „Czego chcą czytelnicy” dotyczącą promocji książki w internecie. Poprowadził ją Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl, który został nagrodzony Nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR 2012 w kategorii animacja czytelnictwa.  Zwracał uwagę przede wszystkim na personalizację rekomendacji, konieczność zadbania o wysoki poziom merytoryczny i językowy recenzji, zachęcanie czytelników do aktywności poprzez „grywalizację” – choćby poprzez zachęcanie do rywalizacji o punkty, które można wymieniać na książkowe nagrody. Przypomniał też o sukcesie akcji „5 minut dla książki” i zapowiedział, że najbliższa, letnia edycja bęzie miała charakter gry miejskiej.

Z ciekawostek można obejrzeć wystawę mody inspirowanej książką – poniżej jedna z kreacji, „Zmarzlina”, autorstwa Karoliny Piłat, inspirowana baśnią Andersena o Królowej Śniegu, a wykonanej m.in. z wytłaczanek do jajek. Zapraszam serdecznie do obejrzenia wszystkich projektów.

"Zmarzlina", autorstwa Karoliny Piłat, inspirowana baśnią Andersena o Królowej Śniegu
„Zmarzlina”, autorstwa Karoliny Piłat, inspirowana baśnią Andersena o Królowej Śniegu

Jutro wybieram się na Forum Nowych Technologii – twittoprzekaz możecie śledzić tutaj i pod tagiem #3wtk, podsumowanie ukaże się na blogu troszkę później.

Szczegółowy program targów znajdziecie tutaj.

PS. Przepraszam za średnią jakość zdjęć, aparat szwankował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *