O przygotowaniu książki elektronicznej na stronie Świat Czytników
Na stronie Świat Czytników ukazał się gościnny artykuł Roberta Kostki z firmy Inpingo.pl “Czy łatwo jest zrobić z książki e-booka? Analiza Inpingo.pl“. Inpingo.pl to firma zajmująca się właśnie składem, przygotowaniem i dystrybucją książek elektronicznych, autor pisze więc o rzeczach, które zna z własnego doświadczenia. Dlatego gdy ktoś taki próbuje nas przekonać, że konwersja z PDF-a do ePuba to stanowczo za mało, i że w e-booku chodzi o coś zupełnie innego, warto go posłuchać.
Oprócz dokładnego określenia jakie typy literatury w jaki sposób przerabia się na e-booka, ile wymaga to pracy i dodawania interaktywnych elementów, znajdziemy w artykule też dwa szczególnie ważne zdania:
Ważne jest, aby nie przykładać tej samej miary, której używamy oceniając jakość książki drukowanej do książki cyfrowej.
oraz
Nie jest to jednak właściwa droga [konwersja]do tworzenia książek elektronicznych o unikalnych walorach i wysokiej jakości dla czytelników.
Myślę, że pierwszym i najważniejszym problemem self-publishingu jest redakcja i korekta, a raczej jej brak. Zaraz za tym plasuje się nieznajomość technologii – autorzy nie zawsze potrafią samodzielnie przygotować dobrze wyglądające e-książki z choćby tak podstawowym elementem jak klikalny spis treści. Dobrze, żeby wiedzieli, że mogą skorzystać albo z darmowych rozwiązań (i nauczyć się je obsługiwać), albo z usług firm, które się tym zajmują. Bo dobra jakość wykonania e-booka jest równie istotna jak treść i wpływa na zachęcanie czytelników do korzystania z tej formy książki.
Zobacz również

10 lat audiobooków w Polsce
25 kwietnia 2018
No zgadnijcie te cyferki – raport czytelnictwa Biblioteki Narodowej
28 marca 2019
Brak komentarzy
Pingback: