Rynek książki

O przygotowaniu książki elektronicznej na stronie Świat Czytników

Na stronie Świat Czytników ukazał się gościnny artykuł Roberta Kostki z firmy Inpingo.pl „Czy łatwo jest zrobić z książki e-booka? Analiza Inpingo.pl„. Inpingo.pl to firma zajmująca się właśnie składem, przygotowaniem i dystrybucją książek elektronicznych, autor pisze więc o rzeczach, które zna z własnego doświadczenia. Dlatego gdy ktoś taki próbuje nas przekonać, że konwersja z PDF-a do ePuba to stanowczo za mało, i że w e-booku chodzi o coś zupełnie innego, warto go posłuchać.

Oprócz dokładnego określenia jakie typy literatury w jaki sposób przerabia się na e-booka, ile wymaga to pracy i dodawania interaktywnych elementów, znajdziemy w artykule też dwa szczególnie ważne zdania:

Ważne jest, aby nie przykładać tej samej miary, której używamy oceniając jakość książki drukowanej do książki cyfrowej.

oraz

Nie jest to jednak właściwa droga [konwersja]do tworzenia książek elektronicznych o unikalnych walorach i wysokiej jakości dla czytelników.

Myślę, że pierwszym i najważniejszym problemem self-publishingu jest redakcja i korekta, a raczej jej brak. Zaraz za tym plasuje się nieznajomość technologii – autorzy nie zawsze potrafią samodzielnie przygotować dobrze wyglądające e-książki z choćby tak podstawowym elementem jak klikalny spis treści. Dobrze, żeby wiedzieli, że mogą skorzystać albo z darmowych rozwiązań (i nauczyć się je obsługiwać), albo z usług firm, które się tym zajmują. Bo dobra jakość wykonania e-booka jest równie istotna jak treść i wpływa na zachęcanie czytelników do korzystania z tej formy książki.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *